Dodana: 11 marzec 2018 13:08

Zmodyfikowana: 11 marzec 2018 13:08

Artyści Chóru i Opery OiFP nominowani do Fryderyków 2018

Związek Producentów Audio Video ogłosił nominacje do Fryderyków 2018. Artyści Chóru oraz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej ponownie mają szansę – i to nie jedną! - na zdobycie tego prestiżowego wyróżnienia. Album „Quo vadis”, w którego nagraniu uczestniczył Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez prof. Violettę Bielecką otrzymał dwie nominacje w kategoriach: Muzyka poważna – album roku muzyki chóralnej, oratoryjnej i operowej oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Album „Missa pro pace” nagrany m.in. przez Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka także otrzymał nominację w kategorii Muzyka poważna – album roku muzyki chóralnej, oratoryjnej i operowej.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Przypomnijmy, że album „Quo vadis” to jedno z najnowszych nagrań Filharmonii Poznańskiej, w którym udział wziął Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej (światowa premiera fonograficzna „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego) to dwupłytowy album wydany przez renomowaną wytwórnię cpo, który zdobył prestiżową nagrodę ICMA 2018 – jedno z najważniejszych płytowych wyróżnień na świecie! Wydawnictwo zebrało liczne, bardzo pochlebne recenzje (m.in. w prestiżowym brytyjskim magazynie „Gramophone”), zostało też ogłoszone płytą miesiąca portalu Music Web International. Na płycie zarejestrowane zostało „dzieło życia” Feliksa Nowowiejskiego – monumentalne oratorium „Quo vadis” wykonane przez znakomitych solistów: Wiolettę Chodowicz, Roberta Gierlacha i Wojciecha Gierlacha, a także Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez Violettę Bielecką oraz Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej. Całość poprowadził Maestro Łukasz Borowicz.

 

„Missa pro pace” Wojciecha Kilara to propozycja płytowa Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, której wydawcą jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wytwórnia DUX. Partie solowe wykonali: Joanna Woś – sopran, Małgorzata Walewska – mezzosopran, Paweł Brożek – tenor, Rafał Siwek – bas. Chór przygotowany przez Violettę Bielecką i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpiły pod batutą Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Wojciech Kilar skomponował „Missa pro pace” w ciągu ośmiu miesięcy – od lipca 1999 do marca 2000 roku. Utwór powstał na zamówienie Kazimierza Korda – dyrektora Filharmonii Narodowej, której został dedykowany „w jej 100-lecie”.

 
Źródło: rzecznik prasowy OiFP

facebook