Dodana: 3 październik 2014 13:06

Zmodyfikowana: 3 październik 2014 13:06

Filharmonia wciąga maturzystów

Jesteś maturzystą? Chciałbyś przez cały rok nie zapłacić ani złotówki za bilety dla siebie i osoby towarzyszącej na koncert w Filharmonii? Jeśli tak, to filharmonia / ostrożnie, wciąga!!! jest dla ciebie. Zapisy trwają do 6 października.

Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie we współpracy z Operą i Filharmonią Podlaską od września 2013 roku realizuje działania edukacyjne pod nazwą „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”. Do poniedziałku, 6 października br., trwa nabór zgłoszeń maturzystów z białostockich szkół powszechnych do kolejnej edycji Programu.

W Białymstoku dotychczas młodzież tylko z jednego liceum ogólnokształcącego mogła korzystać z dostępu do koncertów w Filharmonii w ramach Programu. W zbliżającej się edycji do udziału zaproszone zostały wszystkie nieartystyczne szkoły powszechne w Białymstoku, a więc nie tylko licea ogólnokształcące, ale także technika.

Oferta skierowana jest do maturzystów, którzy chęć udziału w koncertach symfonicznych muszą zgłosić za pośrednictwem swojej szkoły. Po inauguracji Programu, która w Białymstoku odbędzie się 23-24 października 2014 r. i na której obecność uczestników jest obowiązkowa, uczniowie będą mogli już samodzielnie odbierać darmowe wejściówki na wybrane koncerty w kasie Opery, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

- Dotarcie do młodej widowni jest dla nas niebywale istotne. Chęć wychowania młodej publiczności jest priorytetem po to, abyśmy za kilka lat mieli pewność, że sale koncertowe Opery będą pełne – argumentował udział Opery w Programie Michał Klauze, dyrektor muzyczny OiFP.

W każdym z 8 miast objętych Programem każdy maturzysta biorący w nim udział za pośrednictwem swojej szkoły, może bezpłatnie korzystać z oferty blisko 20 koncertów symfonicznych wraz z osobą towarzyszącą. Specjalnie dla nich każda z filharmonii zorganizuje otwartą próbę - w Białymstoku odbędzie się ona 24 października 2014 r. - na której maturzyści nie tylko usłyszą fragmenty utworów prezentowanych tego dnia w filharmonii, ale będą mieli też okazję zapoznać się ze specyfiką pracy muzyka i dyrygenta. W trakcie prób zostanie zaprezentowany skomponowany specjalnie na potrzeby Programu utwór edukacyjny autorstwa Krzesimira Dębskiego „Wariacja na temat K. Dębskiego”, pokazujący możliwości brzmieniowe orkiestry, ale także w jaki sposób nad orkiestrą zapanować i jaka jest w tym rola dyrygenta.

Edycja 2014/2015 to także premiera 4 filmów edukacyjnych o Filharmonii jako instytucji kultury i 18 filmów prezentujących poszczególne instrumenty orkiestry jak i cały ten organizm, nad którym musi zapanować dyrygent. Filmy zostały zrealizowane przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Premierę zaplanowano na październik 2014 r.

Dodatkowo, maturzyści mogą wziąć udział w głosowaniu na propozycje utworów filharmonii. 3 najwyżej ocenione propozycje znajdą się w programie koncertowym filharmonii w kolejnym sezonie artystycznym.

- Do tej pory w Białymstoku zgłosiło się 10 szkół. Chcemy, żeby szkoły zaangażowały się do Programu, biorąc pod uwagę, że one również biorą udział edukacji kulturalnej. Chcemy, aby wykazały się inicjatywą. – mówi Jan Roguz, pomysłodawca i koordynator Programu filharmonia / ostrożnie, wciąga!!! – Zależy nam, aby Program docierał do osób, które na chwilę obecną nie interesują się Filharmonią, bo nie sztuką jest przekonywać osoby już zdeklarowane do słuchania muzyki symfonicznej, ale do tych, którzy z taką muzyką są trochę na bakier i uważają, że muzyka grana w Filharmonii nie jest trendy, a wręcz passe.

W roku szkolnym 2014/2015 w Programie bierze udział 8 miast z całej Polski: Koszalin, Kielce, Olsztyn, Łomża, Gorzów Wielkopolski, Lublin, Rzeszów i Białystok.

Wszelkie pytania należy kierować do koordynatora Programu na adres: jan.roguz@imit.org.pl.

Obok oferty związanej z udziałem w Programie „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”, Opera od stycznia planuje wprowadzić nowy pakiet edukacyjny. Oprócz kontynuowania otwartych próg generalnych raz w miesiącu, „Muzycznych Nutek”, spektakli dla dzieci, pojawią się też audycje wyjazdowe.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook