Dodana: 20 listopad 2018 13:38

Zmodyfikowana: 14 styczeń 2019 12:39

„Wyspy Kultury- kultura w drodze". Półroczny projekt teatralny w Podlaskiem dobiega końca

Spektakle, warsztaty, spotkania. Od maja do listopada w tym roku trwał w naszym województwie niezwykły projekt „Wyspy kultury - kultura w drodze”. Forma pracy z uczestnikami, czyli pokazy spektakli, warsztaty, spotkania miały na celu podnoszenie kompetencji kulturowych, inspirować zachowania twórcze i umożliwiać zdobywanie nowych umiejętności.

Ilustracja do artykułu Wyspy Kultury (banner) v3.jpg

Po prostu zachęcać do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Nazwa „Wyspy Kultury” nie jest przypadkowa - określa zaanektowaną przez artystów przestrzeń, którą symbolizuje ogromny, kolorowy namiot albo jurta, która była stawiana w jednej z podlaskich miejscowości. To było jednocześnie miejsce symbol – kolorowa jurta wyróżniała się w danym miejscu, ale i stanowiła konkretne miejsce spotkań z artystami.

Od maja do listopada artyści odwiedzili sześć podlaskich miejscowości, gdzie gościli dzień albo dwa. 20 listopada ta podróż dobiega końca, ale jest bardzo prawdopodobne, że za rok Wyspy Kultury powrócą znowu.

- Dlaczego "wyspy"? Chodzi o ta przestrzeń, którą anektujemy – mowi Agata Rychcik-Skibińska ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”, organizatora tego projektu. - To metafora, ale często się zdarza, że miasteczka, które odwiedzamy są właśnie puste, smutne, a "wyspy" je ożywiają. Często jest tak, że domy kultury i świetlice stoją puste i zamknięte, choć mają potencjał obiektów kulturalno-oświatowych. Stąd nasze „wyspy”- czasami tak jest, że trzeba impulsu z zewnątrz, by coś odświeżyć, ożywić.

Poza kilkunastoma spektaklami, które w czasie Wysp kultur można było obejrzec organizatorzy zaprosili tez na warsztaty międzypokoleniowe.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura Interwencje - 2018".

To jednak nie koniec działań art edukacji.
Nadal trwa projekt „Czas dla sztuki - art edukacja”, czyli teatralne warsztaty praktyczne i teoretyczne o historii teatru z użyciem multimediów.
Zapraszamy chętnych. Więcej info na www.pocztowka.eu
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

facebook