Dodana: 4 październik 2018 00:54

Zmodyfikowana: 5 październik 2018 09:36

Wolfgang Munch: mamy zaufanie do działań władz regionalnych w zakresie gospodarowania środkami unijnymi

Jednym z ważnych paneli dyskusyjnych podczas pierwszego dnia obrad V Wschodniego Kongresu Gospodarczego była Polityka Spójności po roku 2020 – perspektywy dla Polski Wschodniej. Wśród prelegentów znalazł się Wolfgang Munch, zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, w ramach Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, przedstawiciel Komisji Europejskiej. Po skończonym panelu Wolfgang Munch, marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno wzięli udział w konferencji prasowej na temat środków unijnych wykorzystywanych w województwie podlaskim.

Ilustracja do artykułu IMG_3354.JPG

- To świetna okazja, by powiedzieć, że w sierpniu dokonaliśmy pełnego rozliczenia perspektywy unijnej 2007-2013. Ponad 670 mln euro, wykonaliśmy ponad 1200 projektów, w ramach tej perspektywy. Ponad 5 mld zł to wartość projektów, a dofinansowanie ponad 3 mld zł. Co do złotówki, czy do co do jednego erurocenta rozliczyliśmy się z Komisją Europejska jako jedno z pierwszych województw – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno przedstawiając szczegółowe rozliczenia.

- Ciężko pracujemy by wykorzystać wszelkie możliwości jakie daje nam RPO, PROW, projekty transgraniczne, czy makroregionalne. Ostatnie dane wskazują na to, ze przyspieszamy, a finisz będzie należał do naszych beneficjentów, do naszych mieszkańców. Nie zmarnujemy ani złotówki, ale chcemy wydać fundusze po gospodarsku – obiecał marszałek Jerzy Leszczyński.

Wolfgang Munch podziękował za zaproszenie na Wschodni Kongres Gospodarczy, w którym uczestniczy już po raz kolejny.

- Cieszę się, że tu jestem, gratuluje samorządowi ciężkiej pracy, jaką wykonał, bo faktycznie pierwsi się rozliczyli. Duże gratulacje. To co zobaczyłem, dowodzi, że w Podlaskiem dobrze samorząd administruje środkami europejskimi. Blisko ze sobą współpracujemy, a jest to współpraca pełna zaufania i mamy zaufanie do władz regionalnych – zapewnił gość – proces certyfikacji środków unijnych jest bardzo zaawansowany i jeśli w ogóle istnieje, to bardzo, bardzo małe ryzyko utraty środków.

Podczas konferencji Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk zaprezentował nagrody, jakie Województwo Podlaskie otrzymało na zakończonym we wtorek, 2 października Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

- Podsumowano tam lata 2015-17 – jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy europejskich i przeprowadzone inwestycje – mówił Bogdan Dyjuk, który reprezentował Podlaskie na tym forum. – Sprawdzono na ile samorządy wykorzystały ten okres na inwestycje. I okazało się, że to województwo podlaskie inwestuje proporcjonalnie najwięcej ze wszystkich. Otrzymaliśmy także 1. miejsce wśród wszystkich województw jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy europejskich z różnych źródeł. Wbrew temu więc co się mówi, nasze województwo nie jest w ogonie pod względem wykorzystywania funduszy unijnych.

(at)

facebook