Dodana: 10 maj 2018 14:13

Zmodyfikowana: 10 maj 2018 14:13

Sukces podlaskich klastrów energii

9 maja Ministerstwo Energii ogłosiło wyniki pierwszego konkursu dla klastrów energii na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Dwa klastry z naszego regionu otrzymały go z wyróżnieniem!

Ilustracja do artykułu klaster.jpg

Łącznie certyfikat uzyskały 33 klastry z całej Polski. Dziesięć najlepszych otrzymało go z wyróżnieniem. Wśród nich znalazły się energyREGION Michałowo oraz Siemiatycki Klaster Energii.

Do konkursu zgłoszono 115 wniosków, z których 70 przeszło pozytywne ocenę formalną i zakwalifikowało się do oceny merytorycznej. Klastry, które brały udział w ocenie merytorycznej miały możliwość zaprezentowania w siedzibie Ministerstwa Energii, przed specjalnie powołaną do tego celu komisją, swoich koncepcji funkcjonowania i rozwoju. I jak pokazują wyniki, podlaskie klastry energii zdały ten egzamin na szóstkę. Serdecznie gratulujemy!

Co dalej? Otrzymanie certyfikatu oznacza m.in. możliwość skorzystania przez klaster z unijnego dofinansowania (np. z Programu Infrastruktura i Środowisko).

EnergyREGION Michałowo to klaster, który powstał w Michałowie na bazie biogazowni rolniczej, produkującej energię cieplną i elektryczną. Oprócz tego źródłem energii elektrycznej jest farma fotowoltaiczna o mocy 660 kWp. W Michałowie zainwestowano także w sieć ciepłowniczą o długości ponad kilometra, zaopatrującą w ciepło z biogazowni pływalnię miejską oraz zespół szkół.

Siemiatycki Klaster Energii powstał w 2017 roku. Liderem klastra jest Miasto Siemiatycze, a jego koordynatorem ENERIS Siemiatycze Sp. z o.o. Impulsem do stworzenia klastra był projekt ekologicznej elektrociepłowni, która ma zostać uruchomiona w 2019 roku. Utworzony w Siemiatyczach klaster ma szansę zrewolucjonizować gospodarkę cieplną i energetyczną miasta, ponieważ łączy wytwórców i odbiorców energii, chcących lokalnie produkować, dystrybuować i odbierać „zielony” i  tani prąd oraz ciepło.

 

facebook