Dodana: 9 marzec 2018 13:27

Zmodyfikowana: 9 marzec 2018 13:27

Podlaskie gminy chcą rozwijać OZE

W czwartek (8 marca) w Gródku spotkali się samorządowcy i przedstawiciele klastra energii z Michałowa. Spotkanie odbyło się z inicjatywy wicemarszałka Macieja Żywno i wójta Gródka Wiesława Kuleszy. Wzięli w nim udział także Władysław Konończuk, burmistrz Michałowa, Adam Tomanek, burmistrz Zabłudowa, przedstawiciele działającego w Michałowie klastra oraz goście z Niemiec – Lutz Ribbe z fundacji Euronatur i Wolfagang Degelmann z Energievision Frankenwald, którzy w styczniu tego roku zorganizowali wizytę studyjną w Feldheim – miejscowości w 100 proc. samowystarczalnej energetycznie.

Ilustracja do artykułu IMG_0008.jpg

I właśnie doświadczenia z tej wizyty stały się inspiracją do dalszych działań. – Cieszę się, że samorządowcy i klaster wykorzystali wizytę w Niemczech. Było to dobre doświadczenie, pokazujące jak można połączyć społeczność lokalną, bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno. – Wydaje się, że jest to dobry kierunek działań dla Gródka, Michałowa i Zabłudowa – podkreślił.

Uczestnicy rozmawiali o tym, w jaki sposób można wykorzystać lokalne zasoby do produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz zaangażować w to lokalne społeczności. Była też mowa o konkretnych inwestycjach. I tak, na przykład, klaster energii we współpracy ze spółdzielnią mieszkaniową w Michałowie zamierza zaopatrywać mieszkańców bloków w ciepło pochodzące z biogazowni. Na modernizację pod kątem wykorzystania OZE czeka też stara kotłownia w Gródku. 

(IS)

facebook