Dodana: 4 lipiec 2017 10:08

Zmodyfikowana: 4 lipiec 2017 10:09

Podlaskie firmy otrzymają 57 milionów złotych na badania i rozwój

57 milionów złotych otrzymają 22 podlaskie firmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Przeznaczą je na rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Firmy te wzięły udział w pierwszym tego rodzaju konkursie w ramach RPOWP (Poddziałanie 1.2.1), prowadzonym pod koniec ubiegłego roku.

Ilustracja do artykułu P1160010.jpg

Mogły w nim zdobyć wsparcie na tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na ich wdrożenie oraz na samo wdrożenie (do etapu pierwszej produkcji włącznie) własnych lub kupionych wyników prac B+R. Dziś, 29 czerwca, wicemarszałkowie województwa: Anna Naszkiewicz oraz Maciej Żywno poinformowali o wynikach konkursu na konferencji prasowej.

Badania budują konkurencyjność

22 firmy pozytywnie przeszły ocenę i, decyzją Zarządu Województwa, otrzymają dofinansowanie. Wartość tych inwestycji wynosi 111,6 mln zł, natomiast dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – 57 mln zł. – To oznacza, że te 111 milionów zostanie wprowadzonych w obieg i będzie pracowało na rozwój naszego regionu – stwierdził Maciej Żywno, wicemarszałek województwa. – Firmy w naszym województwie do tej pory niewiele inwestowały w badania. Nie ma innej drogi, niż wspierać je w tym zakresie, ponieważ tylko ulepszając, udoskonalając swoje produkty – budują konkurencyjność i tworzą miejsca pracy – dodał wicemarszałek.

– Cieszymy się, że z tego wsparcia skorzystają przedsiębiorstwa z całego regionu. Nie tylko z Białegostoku, ale i powiatów: białostockiego, bielskiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego i zambrowskiego – powiedziała Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa.

Inteligentne specjalizacje

Emilia Malinowska, dyrektor Biura innowacyjności Przedsiębiorstw UMWP poinformowała, że projekty te wpisują się, zgodnie z regulaminem tego konkursu, w tzw. inteligentne specjalizacje województwa, wyszczególnione w „Planie rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego na lata 2015-2020+”. Są to m.in. ekoinnowacje, przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, sektor medyczny.  – Wśród tych 22 firm znalazły się zarówno te bardzo doświadczone, o ugruntowanej pozycji, jak i młode firmy, które z sukcesami wdrażają innowacje – stwierdziła Emilia Malinowska.

Dzięki tym dotacjom podlaskie przedsiębiorstwa zainwestują w prace badawcze, utworzą  centra badawczo-rozwojowe lub kupią aparaturę do prowadzenia badań. A przedmiotem tych badań będą m.in.  nowatorskie instalacje do zasilania silników, systemy energooszczędne w budynkach, domy modułowe, implanty medyczne, suplementy diety, czy też …  roboty, pomagające w rolnictwie.

Sesja poprawkowa we wrześniu

Kolejny konkurs zostanie ogłoszony już w sierpniu, zaś sam nabór ruszy we wrześniu. Budżet – 75 mln zł. – Te projekty, które nie dostały teraz dotacji, mają szansę. Wnioskodawcy poznali reguły gry, wiedzą, co i jak mają zrobić lepiej – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno. I dodał z uśmiechem: – Te 22 firmy zdały egzamin na 5 z plusem, a pozostałe przystąpią do sesji poprawkowej. Trzymamy za nie kciuki, ponieważ zależy nam, by jak najwięcej przedsiębiorstw otrzymało wsparcie na taką działalność.

Więcej informacji na rpo.wrotapodlasia.pl

facebook