Dodana: 23 sierpień 2017 12:33

Zmodyfikowana: 24 sierpień 2017 11:43

Bajkowe przedszkola w Kleosinie i Grabówce z wielomilionowym dofinansowaniem z RPOWP

Przedszkola w Kleosinie i Grabówce otrzymały wielomilionowe dofinansowanie z RPOWP w ramach konkursu na projekty zintegrowane. Poinformował o tym fakcie Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno na dzisiejszej, 23 sierpnia konferencji prasowej, odbywającej się tuż przed budynkiem przebudowywanego przedszkola w Kleosinie.

Ilustracja do artykułu IMG_0568.jpg

Wicemarszałkowi towarzyszył wójt gminy Juchnowiec Kościelny Krzysztof Marcinowicz, dyrektor przedszkola Teresa Kozłowska oraz przedstawiciel wykonawcy Przemysław Markowski.

- Jesteśmy jedynym województwem w kraju, które zdecydowało się na zawarcie w Regionalnym Programie Operacyjnym projektów zintegrowanych, to oznacza, że mamy oprócz tzw. twardych programów dotyczących inwestycji, projekty „miękkie” – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno – Ten projekt nie jest łatwy, bo nie wystarczy postawić budynek, trzeba go jeszcze wypełnić działaniami.

Projekt Bajkowe przedszkole - atrakcyjne dla wszystkich dzieci w Kleosinie (gmina Juchnowiec Kościelny otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 2,8 mln zł w ramach konkursu na projekty zintegrowane z Poddziałania 3.1.3 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej w ramach BOF i Poddziałania 8.2.2 Infrastruktura edukacyjna w obszarze BOF. Całą wartość projektu to koszt ponad 3,3 mln zł.

Wicemarszałek Maciej Żywno wręczył wójtowi pamiątkową tablicę, dziękując za aktywność i umiejętne skorzystanie z programów.

- Długo nas marszałek nie musiał namawiać do udziału w projektach, złożyliśmy podobne wnioski dotyczące też innych przedszkoli w naszej gminie, nowego przedszkola w Księżynie oraz dodatkowych zajęć w przedszkolu w Juchnowcu Kościelnym – odpowiedział wójt Marcinowicz.

O projekcie opowiedziała dyrektor przedszkola Teresa Kozłowska. Zgodnie z założeniami projektu w Przedszkolu w Kleosinie powstanie 75 miejsc (do tej pory w przedszkolu było 145 miejsc) dla dzieci 3-4 letnich i maluchów z niepełnosprawnościami. Przedszkolaki ze stwierdzonymi deficytami wezmą udział w zajęciach dodatkowych (np. z logopedą, psychologiem), które pomogą im wyrównać szanse i dogonić rówieśników. A nauczyciele będą mogli podnieść kwalifikacje podczas szkoleń, np. z zakresu pedagogiki specjalnej, dydaktyki, plastyki czy wykorzystywania muzyki i ruchu w pracy z dziećmi. Kompleksowy program rozwojowy obejmie aż 135 dzieci. Zajęcia będą bardzo różnorodne: od lekcji angielskiego po zajęcia teatralne, z zakresu przedsiębiorczości, sensoplastyki (plastyka z użyciem wszystkich zmysłów) czy geometrii. Prowadzone będą w sposób ciekawy, nastawiony na rozwój kreatywności, pobudzanie twórczego myślenia u dzieci.

W ramach projektu przewidziano też inwestycje. Budynek przedszkola zostanie  rozbudowany i wyremontowany. W nowej części powstaną m.in. cztery sale opiekuńczo-wychowawcze, łazienki, szatnia, stołówka, pokój nauczycielski. W istniejącej części zostanie rozbudowana jadalnia, zamontowana nowa wentylacja. Pojawią się również usprawnienia dla niepełnosprawnych zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Przedszkole zostanie również wyposażone w nowe meble, sprzęt audio, pomoce do terapii logopedycznej, gimnastyki korekcyjnej oraz zajęć dodatkowych.

Wicemarszałek Żywno wspomniał też o drugim przedszkolu, które skorzystało z tego samego konkursu. Przyjaciele dzieci - nowe przedszkole w Grabówce (gmina Supraśl) otrzymało dofinansowanie w wysokości niemal 5 mln zł (4 929 619,98 zł); wartość projektu całkowita to prawie 9 mln zł (8 967 325,75 zł). Opiekę w nim będzie miało 120 dzieci. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: parterowy bez barier architektonicznych z wyposażeniem toalet pod kątem osób niepełnosprawnych. Powstanie tu siedem sal dydaktycznych.

Na dzieci czeka tu wiele zajęć dodatkowych, m.in.: lekcje tańca (taniec staropolski i współczesny), gry w szachy, w piłkę nożną, nauka języków obcych, zajęcia z robotyki, umuzykalniające, a także wyrównawcze, np. gimnastyka korekcyjna, pomoc logopedy. Dotacja pozwoli kupić również wyposażenie potrzebne do prowadzenia tych zajęć.

 

 

facebook