Dodana: 15 wrzesień 2018 14:00

Zmodyfikowana: 15 wrzesień 2018 14:08

Jak docenić współpracę transgraniczną czyli Europejskie Dni Współpracy w Puńsku

W sobotę, 15 września obchodzimy Europejski Dzień Współpracy. Z tej okazji organizowane są wydarzenia służące promocji regionów i państw uczestniczących we współpracy transgranicznej. W ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska obchody zostały zorganizowane w Puńsku. Wzięli w nich udział m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz, Członek Zarządu Województwa Bogdan Dyjuk, konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Wacław Stankiewicz, przedstawiciele sekretariatu technicznego programu z Wilna, pracownicy Regionalnych Punktów Kontaktowych z Białegostoku i Olsztyna. Gości i mieszkańców powitał w obu językach wójt Puńska Witold Liszkowski.

Ilustracja do artykułu Europejskie Dni Współpracy w Puńsku (2).JPG

Wójt Puńska Witold Liszkowski pochwalił się, że ze środków transgranicznych gmina korzysta od 2005 r., a biorąc pod uwagę wszystkie programy transgraniczne, RPO, PROW i wcześniejsze, w jakich gmina uczestniczyła, zaowocowały tym, że otrzymała 3 miejsce w Polsce pod względem aktywności wśród gmin wiejskich.

- Jest mi bardzo miło, że mogę uczestniczyć w Europejskim Dniu Współpracy właśnie tu, w Puńsku, a dla Państwa to duże wyróżnienie, że taka impreza odbywa się u was. Znamy gminę Puńsk z aktywności w ramach współpracy z RPO, bo z gminy wychodzą bardzo dobre projekty, ale także z wydarzeń, w których tu uczestniczymy, bo wszystkie wydarzenia w waszej gminie mają wymiar transgraniczny – powiedziała wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Do podziękowań i gratulacji z osiągniętych rezultatów przyłączył się członek zarządu Bogdan Dyjuk, składając też gratulacje w imieniu przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 11 w Muzeum Stara Plebania przy ul. Adama Mickiewicza 55 w Puńsku, a następnie kontynuowana była w puńskim skansenie. Organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji, m.in. pokaz programu „Droga lnu”, występy zespołów ludowych „Šalcinukas”, „Gimtine”, „Saulales”, „Alna”, pokazy wyrobu naczyń glinianych na kole garncarskim, wypieku gofrów na ogniu, zajęcia edukacyjne z pisania piórem i rysowania węglem, zwiedzanie wystawy „Len zdobi i ubiera” i wystawy „Historia Puńska w starych zdjęciach” w Muzeum Stara Plebania, program artystyczny „Przedwojenne opowieści – Kazimieras Mielkus – punskowski inteligent” w wykonaniu zespołów ludowych „Gimtine”, „Saulales” i „Alna” na terenie Skansenu, zwiedzanie projektów zrealizowanych z funduszy europejskich.  Europejskie Dni Współpracy zakończy w Puńsku potańcówka u Wójta przy akompaniamencie lokalnych zespołów muzycznych „Klupme”, „TIK DU”, "Dzūkija" i kapeli z Druskiennik.

Przez cały czas trwania imprezy na terenie Skansenu, wszyscy chętni mogli obejrzeć wozy strażackie, zapoznać się z ich wyposażeniem a nawet przymierzyć się do kierownicy samochodu strażackiego, zajrzeć do Wioski Bajek i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych z pisania piórem i rysowania węglem, zasmakować gofrów pieczonych na ogniu, obejrzeć pokaz wyrabiania naczyń glinianych na kole garncarskim,  kupić wyroby rękodzielnicze oraz     skosztować i zaopatrzyć się w lokalne smakołyki.

(oprac. at)

Fot. W. Kruszewska

facebook