Dodana: 25 kwiecień 2019 16:17

Zmodyfikowana: 26 kwiecień 2019 17:41

„Inwestujemy w podlaskich przedsiębiorców” - ponad 120 mln z RPOWP na rozwój przedsiębiorczości

- Zarząd Województwa Podlaskiego od początku kadencji, czyli od 12 grudnia ubiegłego roku, przekazał na wsparcie podlaskich firm i rozwój przedsiębiorczości ponad 120 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego – poinformował marszałek Artur Kosicki podczas konferencji prasowej 25 kwietnia br. w Łapach.

Ilustracja do artykułu Konferencja w Arkadruk (9).jpg

To pieniądze na działalność badawczo-rozwojową, wprowadzanie na rynek nowych, innowacyjnych produktów, udział w misjach i targach gospodarczych, a także na inwestycje realizowane w gminach, które są objęte Naturą 2000.
To też fundusze na tworzenie terenów inwestycyjnych i pożyczki dla firm, które chcą zainwestować w swój rozwój.

- Naszym celem jest aby pieniądze z programów unijnych trafiały jak najszybciej do beneficjentów i aby jak najszybciej były widoczne gospodarcze efekty tego wsparcia - podkreślał marszałek Kosicki - Nie chcemy marnować czasu, inwestujemy w podlaskich przedsiębiorców!

Spotkanie prasowe odbyło się w siedzibie łapskiej firmy Arka-Druk. Wybór tego miejsca na konferencję podsumowującą dotacje unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla przedsiębiorców nie był przypadkowy. Firma jest wielokrotnym beneficjentem funduszy unijnych i m.in. dzięki nim świetnie się rozwija.
- Z funduszy unijnych korzystamy od 2010 r. i w tym czasie wykonaliśmy około dziewięciu projektów z dofinansowaniem unijnym – mówił prezes Arka-Druk Artur Bach - Ostatnio również otrzymaliśmy bardzo szybko dofinansowanie  do kolejnych naszych pomysłów.  Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę zakładu i zakupienie kolejnych maszyn.

Obecny na spotkaniu burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski podkreślał, że inwestowanie w rozwój takich firm jak Arka-Druk jest nieocenione dla samorządu, przede wszystkim ze względu na miejsca pracy i podatki, które zasilają budżet gminy.

Firma Arka-Druk zajmuje się produkcją opakowań. Na podlaskim rynku istnieje od 2000 r., a od 2015 r. ma swoją siedzibę w Łapach. Zatrudnia około 70 osób, z czego połowa to mieszkańcy Łap.

Do aplikowania o kolejne pieniądze z programów RPOWP zachęcała Dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości UMWP Emilia Malinowska.
- Mamy jeszcze cały czas dostępne środki m.in. na badania i rozwój, na targi i misje gospodarcze. A na koniec roku planujemy ostatni konkurs na innowacje w sektorze produkcji, gdzie będzie można wnioskować o środki na rozbudowę firmy lub stworzenie jej od podstaw. Dotacja do takiego projektu może wynieść nawet 12 mln zł.

 

***

Dofinansowanie z RPO w liczbach

 

Od początku kadencji obecnego Zarządu Województwa Podlaskiego (12 grudnia 2018 – 24 kwietnia 2019): 

121,5 mln zł – wartość dofinansowania projektów

285 mln zł – całkowita wartość projektów

48 – liczba podpisanych umów

 

Od początku realizacji programu (stan na 24 kwietnia 2019): 

758,1 mln zł – wartość dofinansowania projektów

1,4 mld zł  – całkowita wartość projektów

251 – liczba podpisanych umów

Planowane efekty projektów:

  • 34 dofinansowane laboratoria badawcze

  • 78 zgłoszeń patentowych

  • 82 firmy wprowadzą na rynek nowe produkty

  • 100,13 ha przygotowanych terenów pod inwestycje (m.in. ponad 47 ha w Białymstoku, ok. 20 ha w Augustowie i ok. 13 ha w Łapach)

  • 733 nowych miejsc pracy (wskaźnik ten może być znacznie większy, ze względu na to, że nie we wszystkich projektach jest on punktowany)

  • 167,3 mln zł rocznie – o tyle wzrośnie sprzedaż eksportowa firm

 ak/is

 

 

facebook