Dodana: 18 lipiec 2018 12:22

Zmodyfikowana: 18 lipiec 2018 12:22

Dotacje na własne firmy w LGD Puszcza Knyszyńska

W ramach konkursów ogłoszonych przez LGD Puszcza Knyszyńska zarząd województwa zdecydował o wsparciu osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej. Łączna wartość dotacji z RPO WP 2014-2020 to blisko 1,5 mln zł.

Ilustracja do artykułu Zarząd Województwa Podlaskiego.jpg

Wspomagać chętnych do założenia własnej firmy będą dwa podmioty: Towarzystwo Amicus oraz Stowarzyszenie Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej  (każde z nich otrzymało dofinansowanie w wysokości ok. 730 tys. zł). Docelowo na terenie działania LGD Puszcza Knyszyńska dzięki tym dwóm projektom powstać ma 30 nowych firm.

Stowarzyszenie Europartner kieruje swój projekt do mieszkańców  gmin: Czarna Białostocka, Gródek, Knyszyn, Jasionówka i Michałowo  znajdujących się szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. 20 osób otrzyma otrzyma wsparcie zawodowe, doradztwo przy pisaniu biznesplanu, porady inwestycyjne, a 15 uczestników projektu bezzwrotne wsparcie finansowe  (nawet do 23 tys. zł) na założenie swojej firmy. W projekcie będą mogły wziąć udział osoby po 30 r. ż., bezrobotne i poszukujące pracy, które w ostatnim roku nie prowadziły działalności gospodarczej. Preferowane są kobiety, osoby po 50 r. ż., osoby niepełnosprawne lub długotrwale bezrobotne.  Rekrutacja rozpocznie się 1 sierpnia, a całość projektu zakończy w kwietniu 2020 r.

Z kolei towarzystwo Amicus swój projekt będzie realizować z uczestnikami pochodzącymi z gmin: Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Jasionówka, Juchnowiec Kościelny, Knyszyn, Michałowo, Supraśl, Wasilków i Zabłudów. Z grupy 30 osób, które zakwalifikują się do projektu i otrzymają wsparcie doradcze, zostanie wyłonionych 18, którzy otrzymają dotację inwestycyjną na założenie swojej działalności  (do wys. 21 tys. zł) a także wsparcie pomostowe przez kolejne 12 m-cy funkcjonowania firmy. Projekt rozpocznie się we wrześniu 2018 r., a zakończy w lutym 2020 r.

art

facebook