Dodana: 28 luty 2019 14:54

Zmodyfikowana: 1 marzec 2019 21:16

Blisko 170 mln zł na konkursy dla przedsiębiorców w ramach RPO

– Obiecywaliśmy, że będziemy wspierali rozwój podlaskich firm i słowa dotrzymujemy – powiedział marszałek Artur Kosicki podczas dzisiejszej (28 lutego) konferencji prasowej. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego w tym roku będzie sześć konkursów oferujących wsparcie działalności mikro-, małych i średnich firm.

Ilustracja do artykułu Konferencja prasowa dotycząca konkursów dla przedsiębiorców w ramach RPO (1) (1).JPG

 

 

  • 167 mln zł – taką kwotę ogółem przeznaczył Zarząd Województwa Podlaskiego na konkursy wspierające działanie podlaskich firm.
  • Największa pula – 100 mln zł – przeznaczona jest na rozwój  działalności badawczo-rozwojowej firm.
  • To znaczące kwoty. Zależy nam, żeby dzięki tym funduszom nasz region był coraz bardziej konkurencyjny – wyjaśniał Artur Kosicki, marszałek województwa.

 

 

W ramach konkursu na działalność badawczo-rozwojową firmy mogą ubiegać się m.in. o dotacje na zakup aparatury, sprzętu i innej niezbędnej infrastruktury B+R oraz prowadzenie prac B+R ukierunkowanych na ich wdrożenie, czyli badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych prowadzonych we własnym zakresie lub obejmujących zakup usług od innych jednostek, w tym także spoza regionu czy kraju.

– W tym konkursie mamy 100 mln zł. Jest już otwarty, nabór potrwa do końca lipca. Wpłynęło już pierwszych 11 wniosków – wyjaśniała podczas konferencji Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości UMWP.

 

Fundusze na misje i obszary Natura 2000

 

Od wczoraj (27 lutego)  do 28 czerwca br. firmy mogą składać także wnioski na dofinansowanie udziału w targach, misjach gospodarczych, wystawach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Na wydarzenia organizowane poza granicami Polski dotacja może wynieść do 100 tys. zł, w kraju  – 50 tys. zł. Budżet konkursu to 3 mln zł.

– Dzisiaj kończy się pierwsza runda tego konkursu, ale kolejne comiesięczne będą realizowane do końca tego półrocza  – wyjaśniała Emilia Malinowska.

Pod koniec marca firmy będą mogły ubiegać się o dotacje na inwestycje realizowane w gminach, w których udział w powierzchni obszarów Natura 2000 jest wyższy od średniej UE (18,04 proc.). Termin na składanie wniosków upływa 23 kwietnia. Budżet konkursu to 11 mln zł.

 

Nowe dotacje na inkubatory i doradztwo

 

Kolejne dwa to zupełnie nowe konkursy w programie. Chodzi o usługi doradcze na rzecz podlaskich MŚP (budżet: 8 mln zł). Uruchomiony 29 marca nabór potrwa w tym przypadku do końca roku. 

Marszałek Kosicki wyjaśnił, że podczas spotkań z przedsiębiorcami wielokrotnie padały postulaty o wprowadzenie dotacji na usługi doradcze.

– Poza postulatami od przedsiębiorców, wprowadzenie tego konkursu ma na celu rozwój rynku usług doradczych w województwie podlaskim, w szczególności usług specjalistycznych – dodała dyrektor Malinowska.

Wnioski na drugi z nowych konkursów dotyczący pilotażowych projektów polegających na tworzeniu oraz rozwoju infrastruktury biznesowej, w tym inkubatorów przedsiębiorczości (budżet: 5 mln zł) będą przyjmowane w terminie 29 marca – 8 maja.

Wnioskowane projekty mogą być realizowane w całym województwie, jednakże kryteria preferują projekty realizowane poza największymi ośrodkami miejskimi, co jak zaznaczył marszałek Kosicki, wpisuje się w zasadę zrównoważonego rozwoju naszego regionu.

W drugiej połowie roku, w październiku, zostanie uruchomiony dodatkowy konkurs dla firm na wdrażanie innowacyjnych inwestycji w sektorze produkcyjnym (m.in. rozbudowa przedsiębiorstwa prowadząca do wprowadzenia na rynek nowych produktów, dokonanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego, które pozwolą wprowadzić na rynek nowe lub ulepszone produkty, inwestycje w nowoczesne maszyny i sprzęt produkcyjny). Budżet konkursu to 40 mln zł.

ms

facebook