Dodana: 23 sierpień 2017 14:31

Zmodyfikowana: 23 sierpień 2017 14:33

Białostocki „Kopernik” za 25 milionów

W Białymstoku powstanie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. Zarząd Województwa przyznał miastu Białystok ponad 17 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

Laboratorium powstanie na Stadionie Miejskim w Białymstoku, zajmie ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Będą to dwa budynki, w jednym znajdzie się „Strefa Małego Odkrywcy”, czyli przestrzeń edukacyjna dla najmłodszych (do 10 lat), w drugim, skierowanym do młodzieży i dorosłych: wystawa główna oraz laboratoria. Będzie tu można uczestniczyć w indywidualnych doświadczeniach, grach zespołowych i zajęciach laboratoryjnych m.in. z elektromotoryki, robotyki i energetyki.

- Cieszę się, że przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie w Białymstoku Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. To będzie atrakcyjne miejsce, nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. Ośrodek ma popularyzować wiedzę, innowację i nowoczesne technologie w przystępny i ciekawy sposób. Ale przede wszystkim, ma inspirować do odkrywania otaczającego nas świata przez eksperymentowanie. - powiedział Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.

W Laboratorium będzie prowadzona działalność edukacyjna i kulturalna.

W naszym województwie nie ma takich miejsc. W szkołach brakuje specjalistycznych pracowni, w których dzieci mogłyby rozwijać swoje umiejętności techniczne. Oferta Laboratorium poszerzy i uzupełni programy nauczania. Projekt zakłada również współpracę z uczelniami, np. przy organizacji warsztatów, pokazów naukowych.

Ośrodkiem zarządzać będzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Będzie też, w imieniu miasta Białystok,  realizował projekt.

Inwestycja ma kosztować 25,4 mln zł, natomiast dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 17,4 mln zł. Laboratorium ma powstać do października 2019 roku.

facebook