Dodana: 29 kwiecień 2019 12:50

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2019 14:42

„Polska Różnorodna” – czyli Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Przed nami VI edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskiej, czyli trzy dni świetnej zabawy, podczas których możemy się przekonać, jak wiele zyskał nasz region dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

Ilustracja do artykułu szkola medyczna-08.jpg

Od 10 do 12 maja br. w całej Polsce, i oczywiście w naszym regionie, będą odbywały się imprezy, pikniki, pokazy promujące projekty, które udało się zrealizować dzięki Funduszom Europejskim, w tym dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Podlaskiego. Ta edycja będzie wyjątkowa, bo w tym roku przypada 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dni Otwarte pod hasłem „Polska Różnorodna” podsumują wpływ Funduszy Europejskich na wszystkie regiony Polski.

Będzie to niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do obiektów, które zwykle są zamknięte dla zwiedzających, obejrzeć wiele miejsc za darmo lub ze zniżką. I warto z tej okazji skorzystać, zwłaszcza że beneficjenci projektów, realizowanych przy wsparciu unijnym, przygotowali wiele atrakcji dla zwiedzających.

Poznajmy się z Photonem

Oferta w naszym regionie jest bardzo szeroka i atrakcyjna. Można spędzić dzień aktywnie, na sportowo, biorąc udział w wycieczce rowerowej trasą wytyczoną w Wigierskim Parku Narodowym. Warto również skorzystać z warsztatów nurkowania w Parku Wodnym MOSiR w Łomży, czy wypożyczyć z 30-procentową zniżką kajak lub rower wodny w Porcie Łomża.

Wiele z udostępnionych zwiedzającym projektów jest związanych z nauką i edukacją. Podczas Dni Otwartych można będzie zobaczyć na co dzień niedostępne przestrzenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, zajrzeć do Laboratorium Obrazowania Molekularnego, Prototypowni 3D i poznać Photona – pierwszego na świecie interaktywnego robota, który uczy programowania i rozwija się razem z dzieckiem. Warto też zajrzeć do Stacji Uzdatniania Wody w Suwałkach i przekonać się, skąd się bierze woda w kranie. Na pewno interesujący okaże się spacer po laboratoriach i hali technologicznej Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Podczas Dni Otwartych można nawet skorzystać z zabiegów fryzjerskich! I to za darmo. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku zaprasza na strzyżenie, modelowanie i koloryzację włosów. Proponuje też udział w sesji fotograficznej lub warsztatach szycia. Z kolei w Centrum Kształcenia Praktycznego możemy uczestniczyć w zajęciach praktycznych, realizowanych przez uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku.

Za kulisami Opery

Podczas tych trzech dni majowych czeka na nas wiele ciekawych propozycji kulturalnych. Tylko wtedy mamy okazję, by zajrzeć za kulisy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i odkryć miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. Natomiast w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu możemy obejrzeć wystawę „Dzieje rolnictwa w Polsce”, a w synagodze „Kaukaz Beth Midrasz” w Krynkach wystawę poświęconą lokalnej historii związanej ze społecznością żydowską. Obie są podczas akcji bezpłatne. Warto też zajrzeć do multimedialnego Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie, w którym 10-12 maja bilet kupimy ze zniżką.

Będzie zabawa!

Dni Otwarte to również pikniki, festyny, koncerty. Do wyboru mamy wiele imprez. Ale szczególnie zapraszamy Państwa 12 maja, w niedzielę, do Miasteczka Funduszy Europejskich, które Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego organizuje w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Będzie to piknik dla rodzin, na którym przewidzieliśmy wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: konkursy, warsztaty kulinarne, garncarskie, kowalstwa, znakowanie rowerów, pokazy służb mundurowych, koncert kabaretu „Szpilka” czy występ chóru dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej. To też okazja, by uzyskać poradę na temat możliwości uzyskania pomocy unijnej. To nie koniec atrakcji. Wszystkich, którzy przyjadą 12 maja do Miasteczka, zaprosimy na pyszny tort!

Wydarzeń podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie dużo więcej. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową - link do strony - www.dniotwarte.eu, na której można znaleźć informacje o wszystkich imprezach, które odbędą się w dniach 10-12 maja w kraju czy regionie.

blm

 

 

facebook