Dodana: 25 styczeń 2018 12:06

Zmodyfikowana: 26 styczeń 2018 12:10

Wielopokoleniowe warsztaty kulinarne, czyli ferie w Białymstoku

Przedszkolaki z białostockich przedszkoli wzięły udział w kulinarnych warsztatach międzypokoleniowych. Pod okiem starszych kolegów lepiły pierożki i piekły ciasteczka.

Ilustracja do artykułu zst.4.jpg

Warsztaty już kolejny raz zorganizowała młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. W. Andersa w Białymstoku. Do wspólnej zabawy zaprosiła dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 27 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku i Przedszkola Samorządowego nr 8 w Białymstoku.

- Maluchy początkowo były nieśmiałe, tylko się przyglądały. A teraz proszę! Wszystko chcą same robić: wałkują, lepią. Są bardzo szczęśliwe i my również – powiedziała Weronika Leśniewska uczennica I ZA ZST w Białymstoku, która weszła w rolę nauczyciela. – Widząc ich radość, my również się cieszymy. Jesteśmy szczęśliwi, że choć na chwilę mogliśmy wcielić się w rolę nauczycieli. 

Takie zajęcia mają na celu nie tylko nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw, ale także zachęcić je do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i dobrze smakować.

- Wiadomo uczniowie szkół odpoczywają w domu, przedszkolaki nie mają ferii. Postanowiliśmy więc wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Lekcje gotowania to świetna propozycja zarówno dla dziewczynek, jak i chłopaków - powiedziała Mirosława Tichoniuk z PS nr 27 w Białymstoku.  – Dzięki nim dzieci rozwiną nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania, nabędą umiejętność organizowania swoich działań, rozwiną swoją kreatywność i samodzielność.

To kolejne takie warsztaty zorganizowane w części warsztatowej Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Stołecznej w Białymstoku. Kolejne za rok.

Zespół Szkół Technicznych im. W. Andersa w Białymstoku to jedna z najstarszych szkół w mieście. Wyróżnia ją nie tylko wysoki poziom nauczania, bowiem uczniowie wiedzę i umiejętności zawodowe zdobywają na licznych zagranicznych stażach. Młodzież z tej placówki angażuje się w liczne akcje charytatywne i społeczne, wygrywa prestiżowe konkursy (dwa tygodnie temu, za swoją kreatywność otrzymała grant Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr). Placówka przez wiele lat nosiła nazwę Zespołu Szkół Metalowo-Drzewnych w Białymstoku. W 2006 r. gdy dział mechaniczny został przeniesiony do Zespołu Szkół Mechanicznych, szkoła postanowiła dostosować się do potrzeb rynku. W 2009 r. zmieniła nazwę i wprowadziła kierunki nauczania również żeńskie. Dziś kształci blisko 400 uczniów na kierunkach technicznych: technik technologii drewna, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, technik  żywienia i usług gastronomicznych. W ofercie ma także kierunki branżowe (dawniej nazywane zawodówkami): stolarz, kucharz oraz mechanik pojazdów samochodowych. 

 

facebook