Dodana: 21 sierpień 2017 11:13

Zmodyfikowana: 21 sierpień 2017 11:13

W BPN-T uczą dzieci umiejętności, które formują dzisiejszy świat

Wystarczy chęć do nauki nowych umiejętności i zupełnie podstawowe obeznanie z komputerem - myszka, klawiatura, aby rozpocząć przygodę z programowaniem. Być może będzie to przygoda na całe życie, sposób na zainteresowanie dziecka zawodem programisty – tak rozchwytywanym w dzisiejszej rzeczywistości. W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym startują semestralne kursy prowadzone przez trenerów z Wow School.

Ilustracja do artykułu KURSY PROGRAMOWANIA BPNT 2017-2018m.jpg

Do świata technologii zapraszane są dzieci w wieku 7-16 lat. Mowa o semestralnych kursach, jakie oferuje Wow School, działająca we współpracy z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym. To już kolejny rok, kiedy dzieci zasiądą w pracowni komputerowej zlokalizowanej w BPN-T.

O poziom merytoryczny zadbają prowadzący zajęcia z Wow School: „Chcemy, aby młodzi ludzie umieli logicznie myśleć, mieli przedsiębiorcze podejście do życia, rozumieli nowe technologie i potrafili prezentować z charyzmą własne pomysły. Genialne pomysły rodzą się również w Polsce, to tylko kwestia umiejętności i determinacji.”

Kursy mogą trwać semestr lub rok, w zależności od ochoty i możliwości uczestników. Cotygodniowe spotkania, udział w inspirujących wydarzeniach w ramach Klubu Wow School, trening wystąpień publicznych podczas prezentacji swoich projektów – to czeka na uczestników.

 

Jakie kursy przygotowano na kolejny rok szkolny 2017/2018?

 

Grupa wiekowa 7-12 lat

 

Scratch – animacje i gry

Kurs dla dzieci w wieku 8-12 lat, poziom podstawowy

W trakcie zajęć dzieci poznają środowisko Scratch – najczęściej wykorzystywane przez miliony początkujących na całym świecie (w domach i szkołach). Scratch jest zabawny i wyjątkowo przyjazny dla początkujących - działa po prostu w przeglądarce. Przypomina układanie puzzli, gdzie z kolorowych bloków z komendami powstają interaktywne programy. Uczniowie zaczynają zwykle od nauki robienia prostych animacji. W czasie kolejnych spotkań wymyślają i kreują interaktywne historyjki obrazkowe, proste gry czy klipy muzyczne. Omawiane są wszystkie etapy pracy ze Scratch: od założenia projektu, poprzez dzielnie się nim z innymi, do tworzenia super animacji i gier. Rodzice otrzymują dostęp do wykonanych projektów, mogą śledzić na bieżąco postępy i dopingować.

 

3D Game development z Kodu

Kurs dla dzieci w wieku 7-10 lat, poziom podstawowy

Nauczane technologie: Kodu

W trakcie zajęć dzieci zobaczą jak projektować i zbudować własną grę 3D, podobną do tych, które dorośli znają z konsol jak Xbox czy Sony Playstation. Wykorzystując do tego Kodu i jego intuicyjny, ikonograficzny język programowania, wspólnie z nauczycielami przejdą przez proces tworzenia własnych światów gier, programowania zachowań postaci oraz wspólnej zabawy i gry w budowane przez nie rozwiązania. Zdobędą również wiedzę z zakresu logicznego myślenia, sprawnego i zwinnego radzenia sobie z problemami oraz procesów towarzyszących takiemu przedsięwzięciu jak budowa gry komputerowej od podstaw.

Uczę się mówić w wielu językach!

Kurs dla dzieci w wieku 8-12 lat, poziom podstawowy

Nauczane technologie: Scratch, Kodu, MIT App Inventor, Gamefroot i inne.

 

Jeżeli nie wiesz jeszcze, jaki kurs programowania wybrać dla swojego dziecka i chcesz, aby sam spróbował różnych opcji i dokonał wyboru, kurs ten jest najlepszym rozwiązaniem. Dziecko będzie miało możliwość zapoznania się z arkanami programowania odkrywanymi za pomocą różnych technologii, narzędzi i kierunków dalszego rozwoju. Wykorzystując najciekawsze scenariusze z zajęć prowadzonych w wyspecjalizowanych kursach, przygotowano zbiorczy kurs przekrojowy, który wprowadzi uczniów w świat programowania. W trakcie zajęć nauczą się jak tworzyć dwuwymiarowe gry i aplikacje, gry działające w świecie 3D czy chociażby aplikacje mobilne, które można uruchamiać na telefonach i tabletach. Nie zabraknie również nauki języka angielskiego, który pojawia się w interfejsach niektórych programów! A poza wiedzą techniczną, zdobędą również wiedzę z zakresu logicznego myślenia, sprawnego i zwinnego radzenia sobie z problemami oraz procesów towarzyszących takiemu przedsięwzięciu jak budowa gry komputerowej od podstaw.

 

Grupa wiekowa 13-16 lat

Aplikacje Internetowe - HTML, CSS i JS bez tajemnic!

Nauczane technologie: HTML, CSS, JS, Umbraco, Wordpress – poziom podstawowy

Kurs ten otwiera drzwi do świata Internetu widzianego oczami jego twórców. Z biernych użytkowników wykorzystujących aplikacje stworzone przez innych programistów, uczniowie sami staną się ich autorami. W trakcie kursu nauczą się zarówno podstaw rządzących procesami wytwarzania oprogramowania takiego jakim są serwisy działające w sieci, poznają język znaczników HTML, podstawy arkuszy styli CSS oraz podstawy języka Javascript, bez których działanie i tworzenie nowoczesnych stron WWW byłoby niemożliwe. Uruchomią również swoje pierwsze, w pełni działające serwisy internetowe wykorzystujące systemy do zarządzania treścią (Umbraco oraz Wordpress) – i to z wykorzystaniem najnowszych technologii i serwerów działających w Chmurze! Nie zabraknie też kilku słów na temat niebezpieczeństw czyhających w sieci oraz programistycznych (i hackerskich) sposobów pozwalających sobie z nimi radzić.

Game development z C# i Unity!

Nauczane technologie: C#, Unity – poziom podstawowy

W trakcie kursu nastolatkowie nauczą się, w jaki sposób zaprojektować i zbudować własną wieloplatformową grę wykorzystując bardzo popularny i niesamowicie funkcjonalny silnik do tworzenia gier - Unity. Silnik ten wykorzystywany jest m.in. przy tworzeniu i rozwoju takich gier jak: Temple Run, Hearthstone, Angry Birds Epic czy Assassin's Creed: Identity. Kurs pokrywa zarówno tematy projektowania interfejsów gier, programowanie scenariuszy i mechaniki z wykorzystaniem języka programowania C# oraz wdrożenia i uruchomienia gier na różnych platformach i urządzeniach tj. smartfon, tablet, laptop czy nawet telewizor!

Aplikacje mobilne z C# i Xamarin!

Nauczane technologie: C#, Xamarin, iOS, Android, Universal Windows Platform – poziom podstawowy

W trakcie kursu nastolatkowie nauczą się, w jaki sposób zbudować własne natywne aplikacje mobilne, które będą mogli uruchamiać i dystrybuować na wszystkich wiodących platformach mobilnych tj. Android, iOS czy Windows, wykorzystując do tego narzędzie zdobywające ogromną popularność w ostatnim czasie - Xamarin. Poznają przy tym podstawy języka programowania C#, który jest również wykorzystywany do budowy innych rodzajów aplikacji np. aplikacji okienkowych czy internetowych. Jeśli  komuś przez myśl przeszło powielenie sukcesu twórców takich aplikacji mobilnych jak Snapchat, Instagram, Flappy Birds i innych, to kurs jest właśnie dla niego!

Dowiedz się więcej

 

 

facebook