Dodana: 11 wrzesień 2018 08:19

Zmodyfikowana: 11 wrzesień 2018 08:19

Stypendyści Prezydenta z LO PB

W czwartek, 6 września, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył stypendia najzdolniejszej młodzieży z białostockich szkół. Mam nadzieję, że te stypendia będą dla młodych zdolnych ludzi dodatkową zachętą do rozwijania pasji i kolejnych projektów - mówił Prezydent Białegostoku.

Ilustracja do artykułu 2018_09_06 stypendysci prezydenta z LO PB (14).JPG

Stypendium za innowacyjną myśl techniczną otrzymało 96 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich znalazło się aż 18 uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej: Maciej Bachurzewski, Jan Dobkowski, Patryk Sebastian Ekonomiuk, Bartosz Kaca, Mikołaj Kasabuła, Gabriela Konopko, Gabriel Alexander Marques, Marek Mierzwiński, Maciej Niszczota, Konrad Oborski, Mateusz Pieróg, Maciej Pietrewicz, Marcin Przestrzelski, Kacper Sokół, Michał Szarało, Michał Wasilewski, Mateusz Adam Węcławski, Kacper Zaleski. 

Mateusz Pieróg wraz z Gabrielą Konopko są autorami czytnika alfabetu Braille'a oraz pomysłodawcami specjalnej laski dla osób niewidomych. Projekty, które zdobyły już uznanie w kilku krajowych konkursach na innowacje uczniowskie, mają ułatwić osobom tracącym wzrok naukę czytania i poruszania się w przestrzeni miejskiej.

Jan Dobkowski wraz z kolegami zbudował robota o "wdzięcznej" nazwie "Czołg nie waleczny lecz pomocny". Młodych konstruktorów zainspirowała historia znajomego, który po skręceniu nogi potrzebował pomocy. Ich robot, sterowany za pomocą aplikacji, może podawać unieruchomionej osobie rzeczy, które są poza zasięgiem rąk.

Kacper Zaleski, Marek Mierzwiński i Maciej Niszczota są twórcami czworonożnego robota Quadruped. Wyposażona w kamerę oraz trzyosiowy żyroskop konstrukcja funkcjonuje na zasadzie psa przewodnika - pomaga osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się po mieście. Kacper i koledzy są uczniami kasy drugiej, ale już zdobyli indeks na studia na Politechnice Białostockiej. To nagroda w konkursie El-Robo-Mech organizowanym przez Wydział Elektryczny i Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej.

Wszyscy uczniowie LO PB nagrodzeni stypendiami Prezydenta Miasta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną są członkami szkolnego koła robotyków, którym kieruje Grzegorz Nowik. Nauczyciel fizyki nie jest zaskoczony sukcesem swoich podopiecznych. Po pierwsze są to uczniowie, którzy wiedzą po co przyszli do szkoły: chcą wiedzieć i umieć więcej. Drugi element to finanse na realizację swoich projektów, które uczniowie pozyskują z programu stypendialnego "Odkrywcy Diamentów " (działającego z inicjatywy rektora Politechniki Białostockiej). No i trzeci element to sama szkoła - tu mam na myśli zarówno kadrę, jak i wyposażenie, którym dysponujemy na co dzień - mówił po wręczeniu stypendiów Grzegorz Nowik. Tych młodych ludzi wystarczy tylko lekko ukierunkować. Oni później już swój wolny czas, weekendy, popołudnia, chętnie poświęcają na pracę nad swoimi projektami - dodaje Pan Grzegorz.

Wśród uczniów nagrodzonych stypendiami artystycznymi znalazły się 2 uczennice LO PB. Monika Drozdowska i Julia Topór śpiewają w Międzyszkolnym Chórze Żeńskim przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Zespół tworzą dziewczęta w różnym wieku i dyrygentka prof. UMFC dr hab. Anna Olszewska. Chór zajmuje wysokie miejsca w konkursach krajowych i zagranicznych. Julia Topór śpiewa także w zespole Schola Cantorum Bialostociensis.

facebook