Dodana: 29 lipiec 2015 10:35

Zmodyfikowana: 29 lipiec 2015 10:35

Stypendyści Fulbrighta na Uniwersytecie w Białymstoku

Dwie stypendystki z USA będą gościć w roku akademickim 2015/2016 na Uniwersytecie w Białymstoku. Poprowadzą zajęcia dla studentów i doktorantów (przede wszystkim dotyczące pisania i nauczania w języku angielskim), ale będą też wspierać kadrę w przygotowywaniu anglojęzycznych zajęć i materiałów.

Ilustracja do artykułu study-763571_1280.jpg

Ich pobyt w Białymstoku dofinansuje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta w ramach programu English Teaching Assistantship.
UwB zapewni stypendystkom zakwaterowanie w domu asystenta i możliwość nauki języka polskiego. Z pomocy Amerykanek skorzystają 2 wydziały Uniwersytetu w Białymstoku: filologiczny oraz biologiczno-chemiczny.

 

To nie pierwszy przykład współpracy UwB z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta. W obecnym roku akademickim 8 stypendystów z USA przyjechało do Białegostoku z gościnnymi, otwartymi wykładami. Dotyczyły przede wszystkim nowoczesnych form i metod kształcenia akademickiego.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku również kilkukrotnie byli stypendystami Fulbrighta. Ostatnio dr Alicja Zawistowska-Sadowska z Instytutu Socjologii UwB otrzymała Fulbright Senior Award – stypendium, które umożliwia polskim naukowcom realizację własnych projektów badawczych bądź badawczo-dydaktycznych na uczelniach amerykańskich. Dzięki temu spędziła 5 miesięcy, od lutego do lipca br., na Stanford University jako Visiting Scholar. W tym czasie pracowała nad swoim projektem poświęconym niezamierzonym skutkom reform edukacyjnych.

 

- Stanford jest wyjątkowym miejscem do prowadzenia badań naukowych, między innymi dlatego, że światowej klasy profesorowie z rożnych dziedzin są tu na wyciągnięcie ręki. Rozmowa z nimi, wymiana opinii były dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem – ocenia dr  Alicja Zawistowska-Sadowska -Oferta naukowa tego uniwersytetu jest bardzo bogata –  otwarte wykłady, warsztaty oraz niektóre kursy prowadzone dla studentów tej uczelni są też dostępne dla słuchaczy z zewnątrz. Można z nich swobodnie korzystać i dowiedzieć się o najnowszych podejściach badawczych czy metodach. Zazwyczaj do Europy wiedza ta trafia z pewnym opóźnieniem. Fakt, że pracują tu ludzie o bardzo zróżnicowanych zainteresowaniach sprawia, że bez problemu można znaleźć kogoś, kto zajmuje się podobnym tematem i wymienić doświadczenia. Współpraca ta oraz możliwość udziału w zajęciach i wykładach były też dobrą okazją do poznania stylu pracy na amerykańskiej uczelni. Dłuższy pobyt, w odróżnieniu od krótkiej konferencji czy kwerendy, pozwala na znacznie głębsze zanurzenie się w kulturze akademickiej i trybie pracy naukowej elitarnego uniwersytetu. To  ważne między innymi ze względu na szczególnie silne powiązania Uniwersytetu Stanforda z funkcjonowaniem Doliny Krzemowej. Wystarczy przypomnieć, że znajdująca się po sąsiedzku firma Google została założona przez Page'a i Brina - dwóch doktorantów tego uniwersytetu.

 

Program Fulbrighta oferuje stypendia dla studentów, doktorantów i ludzi nauki na studia oraz trwające maksymalnie 9 miesięcy wyjazdy naukowe. Jego działalność finansują Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz Departament Stanu USA.

Za: rzecznik UwB

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook