Dodana: 4 sierpień 2017 15:08

Zmodyfikowana: 4 sierpień 2017 15:08

Stypendia dla uczniów liceum przy Politechnice Białostockiej

Trzech uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej znalazło się wśród tegorocznych stypendystów Prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną. Stypendia Prezydenta Białegostoku zostały przyznane prawie stu uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich znaleźli się pierwsi uczniowie LO PB - szkoły która funkcjonuje dopiero od roku. To Patryk Sebastian Ekonomiuk, Mateusz Pieróg oraz Gabriela Konopko. Warto dodać, że Patryk Ekonomiuk otrzymał najwyższe stypendium - w wysokości 2 tys. zł.

Ilustracja do artykułu Patryk Ekonomiuk.jpg

- Stypendium dla naszych uczniów zostało przyznane za projekt łazika meteorologicznego. Jest to sześciokołowy pojazd wyposażony w szereg czujników. Robot między innymi potrafi zmierzyć prędkość i kierunek wiatru, temperaturę i ciśnienie powietrza. Rozróżnia poziom natężenia światła. Robotem można bezprzewodowo sterować przy użyciu pada. Łazik korzysta z paneli słonecznych - wyjaśnia Grzegorz Nowik, opiekun Koła Robotyków w Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej.

 

A Patryk Ekonomiuk dodaje:
 -Dziękuję przede wszystkim mentorowi naszej grupy Panu Grzegorzowi Nowikowi, który uczył nas wszystkiego od zera. Wdzięczny jestem kolegom z zespołu oraz kadrze pedagogicznej LO PB za możliwości jakie dostałem.  Nie poprzestaję na tym i pracuję nad następnym projektem "Scope G" - tym razem z Michałem Wasilewskim.

 

Liceum Politechniki Białostockiej powstało rok temu. Do dwóch klas 1 września dołączy kolejnych 50 uczniów. To jedyna tego typu szkoła w regionie, która funkcjonuje w strukturach publicznej uczelni. Stawia na nauczanie w rozszerzonym zakresie  matematyki, fizyki, chemii i informatyki oraz języka angielskiego. Zajęcia lekcyjne odbywają się w laboratoriach Politechniki Białostockiej i są prowadzone przez doświadczoną kadrę nauczycieli, w tym wykładowców akademickich. Oprócz nauki języka chińskiego, młodzież może realizować swoje pasje i zainteresowania dzięki licznym zajęciom dodatkowym. W liceum prężnie działa koło teatralne, zespół muzyczno-wokalny, koło fotograficzne oraz liczne koła przedmiotowe, w ramach których młodzież przygotowuje się do konkursów i olimpiad. Zajęcia z programowania prowadzone są przez wykładowców Politechniki Białostockiej. Nauka w liceum jest bezpłatna. LO PB jest szkołą niepubliczną na prawach szkoły publicznej. LO PB mieści się na terenie kampusu Uczelni przy ul. Wiejskiej 45A.

 

źródło: rzecznik Politechniki Białostockiej 

facebook