Dodana: 25 wrzesień 2018 08:31

Zmodyfikowana: 25 wrzesień 2018 08:31

Studenci WM PB ponownie Najlepsi z najlepszych

Dzięki zdobytym środkom będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych konkursach, zawodach i konferencjach - studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej uzyskali ponad pół miliona złotych w ramach ministerialnego programu Najlepsi z najlepszych 3.0.

Ilustracja do artykułu Argo Kanada (Średni).jpg

Celem programu jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach. W tym roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczył na ten cel ponad 12 mln złotych.

 

Wśród ponad 100 zatwierdzonych projektów znalazły się 3 z Politechniki Białostockiej, dzięki którym studenci będą mogli sprawdzić możliwości budowanych konstrukcji: bolida, łazika marsjańskiego oraz robotów sumo. W tych dziedzinach nasi studenci odnoszą sukcesy. Konstruktorzy łazika marsjańskiego ARGO zdobyli w sierpniu srebrny medal podczas zawodów w Kanadzie, a z European Rover Challenge wrócili z czwartą lokatą. Drużyna SumoMaster stawała na podium m.in. w USA, w Chinach i w Rumunii. W tym roku bolid PB w międzynarodowych zmaganiach Formula Student zdobył szóste miejsce we Włoszech i na Węgrzech.

 

Projekty zespołów studenckich , które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu Najlepsi z najlepszych 3.0:
- Doskonalenie kompetencji naukowych i zawodowych studentów zespołu Cerber Motorsport poprzez udział w międzynarodowych zawodach Formula Student i konferencjach naukowych - 200.000 zł
- Robotyczni emisariusze - prezentacja rozwiązań studenckich  -  157.500 zł (analog łazika marsjańskiego)
- SumoMasters 3.0 - rozwój innowacyjności robotów MegaSumo, MiniSumo oraz NanoSumo poprzez udział w międzynarodowych zawodach robotycznych i konferencjach naukowych  - 154.192,50 zł 

 

źródło: rzecznik PB

facebook