Dodana: 10 maj 2018 16:33

Zmodyfikowana: 10 maj 2018 16:33

Spotkanie z NAWĄ na Politechnice Białostockiej

Jak promować za granicą studia w Polsce, jak wspierać mobilność naukowców, jak przygotować uczelnię do przyjmowania studentów i naukowców z innych krajów - o tym mówili dziś (10 maja) na Politechnice Białostockiej eksperci Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W "Dniu z NAWĄ" udział wzięło ponad 90 przedstawicieli podlaskich szkół wyższych.

Ilustracja do artykułu 2018_05_10 NAWA Politechnika Bialostocka PB (13).JPG

NAWA została powołana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu wspierania i koordynacji wymiany akademickiej z zagranicą.Funkcjonujemy od siedmiu miesięcy. Ogłaszamy pierwsze programy. Działamy dla środowiska akademickiego - mówił Łukasz Wojdyga dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Zdajemy sobie sprawę, że umiędzynarodowienie nie jest celem samym w sobie. Nasze działania nie służą tylko temu, żeby ludzie wyjeżdżali i przyjeżdżali - celem jest oczywiście wysoka jakość naukowa i poziom polskich uniwersytetów i instytucji naukowo-badawczych, żeby mogły rywalizować na globalnym rynku idei i współpracować z partnerami z całego świata - dodawał dyrektor Wojdyga.

 

NAWA pokazuje nam dziś nowy styl - wychodzi do środowiska, w którym ma działać - powiedział otwierając spotkanie na Politechnice Białostockiej rektor PB prof. Lech Dzienis. Dotychczas brakowało instytucji, która byłaby głównym partnerem do rozmów o najskuteczniejszych formach rozwijania współpracy międzynarodowej. Dzięki programom NAWA będziemy mogli sfinansować wiele przedsięwzięć, które dotychczas obciążały nasz budżet.

 

Myślę, że największa korzyść działania NAWY to koordynacja kierunków i metod umiędzynarodowienia polskich uczelni. To sprawi że nasze działania będą jeszcze efektywniejsze - przekonywała prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

 

W ramach "Dnia z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej" można było uzyskać informacje m.in. o wymianie stypendialnej doktorantów i naukowców w ramach programu im. Bekkera (nabór trwa do 31 maja br.), o programie "Polskie Powroty", międzynarodowych targach i kampaniach promujących studiowanie w naszym kraju, w tym akcji "Ready, Study, Go! Poland". Mówiono także o programach NAWA dla instytucji: programie PROM obejmującym wymianę stypendialną doktorantów i naukowców, Akademickich Partnerstwach Międzynarodowych i projekcie "Welcome to Poland". 

źródło: rzecznik PB

facebook