Dodana: 25 marzec 2015 13:12

Zmodyfikowana: 25 marzec 2015 15:26

Seminarium Bibliotekarzy województwa podlaskiego

Badanie funkcjonalności bibliotek, ich działalność w województwie podlaskim, podsumowanie i ocena Programu Rozwoju Bibliotek w regionie - to główne tematy Seminarium Bibliotekarzy Województwa Marszałkowskiego. Spotkanie odbyło się 25 marca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego z inicjatywy Książnicy Podlaskiej i Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP.

Czy można zmierzyć efektywność biblioteki? 
Okazuje się, że w wielu krajach Europy i w USA prowadzone są badania służące do tworzenia rankingów bibliotek.  Efektywność działania mierzy się z różnych punktów widzenia:  użytkownika, instytucji zarządzającej oraz punktu widzenia pracownika i szefa biblioteki.
Co może przemawiać na korzyść instytucji jeśli chodzi o użytkownika? Np.: możliwość wypożyczenia książki jest korzystna z punktu widzenia budżetu domowego..., istnienie bibliotek wpływa na wzrost poziomu wiedzy u użytkowników. 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich realizuje projekt Analiza Funkcjonowania Bibliotek, którego celem jest właśnie opracowanie i wdrożenie jednolitych metod oraz narzędzi systematycznej oceny działania bibliotek naukowych, pedagogicznych i publicznych. Założenia projektu i jego cele  prezentowała Lidia Derfert-Wolf z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, kierownik zespołu ds. badania efektywności bibliotek.Wyniki  takiej analizy efektywności, jak przekonywała Lidia Derfert-Wolf,mogą stanowić znakomite narzędzie zarządcze dla kierujących bibliotekami. Stawałyby się punktem wyjścia dla tworzenia planów rozwojowych, umożliwiałyby monitoring i ocenę podejmowanych działań. Udział w rankingach dostarczałby narzędzi do działań promocyjnych i argumentów do starania się o granty.
O  projekcie Kultura Na Widoku mówiła Iwona Drażba, Dyrektor Departamentu Edukacji Fundacji Legalna Kultura.
Czego dotyczy projekt? 
Celem jest upowszechnianie kultury w cyfrowym wydaniu. To biblioteki uliczne i wirtualne- film, muzyka, gry i książki do wyboru ustawione w centrach miast. Realizacja projektu ma na celu ułatwienie dostępu do kultury z legalnych źródeł. Jak zapewniają organizatorzy intencją pomysłodawców jest także ułatwienie dostępu do kultury z legalnych źródeł  w mniejszych miejscowościach z utrudnionym dostępem do kultury.
Instalacje Kultury Na Widoku  zawitają m.in. w Krakowie , Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu , Poznaniu.... Kiedy będzie można  zobaczyć instalacje w mniejszych miejscowościach z utrudnionym dostępem do kultury?

Podczas seminarium podsumowano także działalność bibliotek publicznych województwa podlaskiego w 2014r. Dokonano też analizy i oceny Programu Rozwoju Bibliotek w regionie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook