Dodana: 12 styczeń 2017 19:44

Zmodyfikowana: 12 styczeń 2017 19:44

Reforma edukacji. Jest projekt nowej sieci szkół w Białymstoku

W Białymstoku większość gimnazjów zostanie przekształconych w podstawówki , kilka zostanie włączonych do liceów ogólnokształcących, a jedno – Publiczne Gimnazjum nr 4 będzie wygaszone. W czwartek, 12 stycznia Z-ca Prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przedstawił projekt uchwały dotyczący sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie miasta. Związane jest to z reformą oświaty, która rozpocznie się od przyszłego roku szkolnego. Od 1 września system szkolny w Polsce tworzyć będą ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące i pięcioletnie technika. W miejsce „zawodówek” wejdą dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja nie będą prowadzić rekrutacji i zostaną stopniowo wygaszone

Ilustracja do artykułu 0x0 (4).jpg

W Białymstoku są 23 gimnazja publiczne, z czego dziewięć (nr 1, 11, 12, 17, 19, 20, 29, 30, 31) funkcjonuje w zespołach szkół ze szkołą podstawową, trzy (nr 8, 14, 32)  w zespołach szkół z liceami ogólnokształcącymi. Jedenaście szkół to samodzielne jednostki.


Zgodnie z ustawą od 1 września 2017 r. zespół szkół, w który wchodzą podstawówka i gimnazjum stanie się ośmioletnią szkoła podstawową.  Powrócą numery szkół sprzed 1999 roku, czyli sprzed reformy wprowadzającej gimnazja.

Trzy gimnazja, które funkcjonują obecnie razem z liceami to  sportowe PG 8, dwujęzyczne PG32 i PG 14.
Gimnazjum nr 8 ma być podstawówką  o profilu sportowym, dwujęzyczne gimnazjum nr 32 zostanie przekształcone w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi.
Projekt zakłada włączenie  gimnazjum nr 14 do XIV Liceum Ogólnokształcącego.

 

Jedenaście gimnazjów (nr 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 13, 15, 16, 18) funkcjonuje samodzielnie.
Siedem z nich ma być przekształconych w szkoły podstawowe. Dwa gimnazja (nr 5 i 6) zostaną włączone do szkół podstawowych (nr 14 i 12).
 Natomiast PG 7 powinno zostać włączone do X Liceum Ogólnokształcącego

Jedno gimnazjum w Białymstoku ma być wygaszone – to PG 4 na ul. Ciepłej.

- Ze względu na warunki demograficzne i brak potrzeby powołania kolejnej szkoły podstawowej na Osiedlu Sienkiewicza, zaplanowano stopniowe wygaszenie Gimnazjum nr 4. – mówił podczas konferencji prasowej z-ca prezydenta Rafał Rudnicki.

Pytany o ewentualne zwolnienia Rafał Rudnicki mówił, że za wcześnie na szacowanie skali zwolnień. Dodał również, że miasto będzie starało się aby przy okazji zmian jak najmniej osób straciło pracę.
- Będziemy dążyć do tego żeby do szkól nie przyjmować nowych pracowników,  aby nauczyciele, którym grozi zwolnienie, znaleźli zatrudnienie w innej placówce na terenie miasta.
Na możliwości jakie daje nauczycielom reforma wskazywała Jadwiga Szczypiń To m.in.  możliwość przekwalifikowanie się czy  przejścia w tzw. stan nieczynny nauczyciela  czyli otrzymywanie wynagrodzenia mimo braku etatu.  

Obowiązek dostosowania istniejących szkół do wymagań nowego prawa oświatowego spoczywa na samorządach. Do 31 marca każdy samorząd musi podjąć odpowiednia uchwałę w tej sprawie, Teraz projekt uchwały intencyjnej zostanie skierowany pod obrady Rady Miasta Białystok, a następnie do zaopiniowania przez Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz związki zawodowe.
Ostateczną decyzję dotyczącą nowej sieci szkół Rada Miasta musi podjąć do końca marca 2017 r.
Projekt uchwały w załączeniu



W poniedziałek, 9 stycznia 2017r. prezydent Andrzej Duda  podpisał ustawy reformujące system oświaty. Od najbliższego roku szkolnego będzie obowiązywała ośmioletnia podstawówka i cztero- lub pięcioletnia szkoła średnia. Zawodówki zostaną zastąpione dwustopniowymi szkołami branżowymi .
Nie będzie rekrutacji do gimnazjów, a te istniejące będą stopniowo wygaszane, aż do zakończenia edukacji obecnych gimnazjalistów.

ak


fot.UM Białystok

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook