Dodana: 23 styczeń 2019 10:25

Zmodyfikowana: 23 styczeń 2019 10:25

Przekładnia w kołach wózka dla osób niepełnosprawnych – wynalazek dyplomanta Politechniki Białostockiej i jego promotora

Politechnika Białostocka otrzymała właśnie prawa ochrony zarówno do wynalazku jak i wzoru użytkowego na przekładnię w kołach wózka inwalidzkiego wraz z system sterowania tą przekładnią. Wynalazek powstał podczas pisania pracy dyplomowej inżynierskiej Tomasza Marciniaka na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji pod opieką promotora dr hab. inż. Wiesława Urbana, prof. PB. Obaj Panowie są współautorami wynalazku i wzoru użytkowego.

Ilustracja do artykułu motor-768750_960_720.jpg

Jest to bardzo praktyczne opracowanie, które może znacznie podnieść komfort jazdy na wózku osobom niepełnosprawnym. Wynalazek polega na zastosowaniu oryginalnego mechanizmu przełożenia napędu, podobnego do stosowanego w tzw. przekładniach planetarnych, w obu kołach wózka.
Zainstalowane przełożenie sprawia, że osoba niepełnosprawna niewielkim wysiłkiem jest w stanie nadać dużą prędkość wózkowi, a mechanizm zapewnia pełne sterowanie wózkiem.
Ponadto opracowano oryginalny, zapewniający synchronizację, sposób zmiany biegów przekładni – co podlega ochronie jako wzór użytkowy.

źródło: Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej

oprac.ak
fot.pixabay

facebook