Dodana: 27 lipiec 2018 10:08

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2018 10:08

Plecaki będą lżejsze; matematyka przed południem

Od września szkoła będzie miała obowiązek zapewnienia uczniom szafek na podręczniki, przerwa będzie musiała trwać co najmniej 10 minut, a matematyka w planie znajdzie się nie później niż na 6 lekcji.

Ilustracja do artykułu school-3518726_960_720.jpg

Takie zmiany już od września tego roku chce wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

W projekcie rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny jednoznacznie określono obowiązek dyrektora szkoły w zakresie zapewnienia uczniom miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. 

„Rozwiązanie to powinno spowodować skuteczniejsze egzekwowanie prawa ucznia i ograniczyć problemy z nadmiernym obciążeniem” – podkreśla MEN.

Resort edukacji wprowadza też minimalny czas trwania przerw - co najmniej 10 minut; mają one być także dostosowane do potrzeb uczniów. 

„Dyrektor szkoły w tej kwestii będzie obowiązany zasięgnąć opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego, gdyż długość przerw powinna być racjonalnie dostosowana do potrzeb społeczności szkolnej, np. umożliwiać spożycie drugiego śniadania i obiadu” – wskazuje MEN. 

W nowej wersji rozporządzenia ma znaleźć się także obowiązek uwzględnienia w planie zajęć wymagających intensywnego wysiłku umysłowego nie później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu.

 

 

źródło: www.kurier.pap.pl 
http://kurier.pap.pl/depesza/184967/Plecaki-beda-lzejsze--matematyka-przed-poludniem 
fot.:pixabay

facebook