Dodana: 20 luty 2017 20:18

Zmodyfikowana: 21 luty 2017 07:43

Perły na edukacyjnej mapie województwa podlaskiego - ranking najlepszych szkół w regionie

To 43 szkoły wybrane spośród tysiąca placówek edukacyjnych w regionie - podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Co je wyróżnia? Znakomite wyniki edukacyjne, liczne grono stypendystów, a także wysokie noty uzyskane w najbardziej popularnej - spośród tych zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. W poniedziałek, 20 lutego odbyło się spotkanie, podczas którego Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Bogdan Dyjuk uhonorowali najlepsze szkoły województwa podlaskiego. W uroczystościach wzięli udział dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele jednostek samorządowych nadzorujących placówki – prezydenci, burmistrzowie, starostowie. Gośćmi specjalnymi spotkania byli Bożena i Jan Walencikowie, autorzy niezwykłego albumu „Saga prastarej puszczy. Opowieść filmowa”, który teraz trafi do bibliotek szkolnych uhonorowanych placówek.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Marszałek Jerzy Leszczyński otwierając spotkanie podkreślał, że Zarząd Województwa przywiązuje ogromna wagę do współpracy z placówkami edukacyjnymi.
- Współpracujemy z Państwem w zakresie edukacji i chcemy, żeby ta współpraca rozwijała się -  mówił marszałek – Pragniemy uhonorować najlepsze jednostki edukacyjne po to, aby docenić ogromny wkład pracy dyrekcji, kadry nauczycielskiej, ale także  samorządów, którym te najlepsze szkoły podlegają. Zdajemy sobie sprawę, że rozwój gospodarczy regionu w dużej mierze zależy od poziomu edukacji.

Najlepsze Szkoły Województwa Podlaskiego w roku szkolnym 2015/2016 zostały wybrane  na podstawie trzech kryteriów – to licea i technika z regionu, które otrzymały najwyższe noty w rankingu miesięcznika Perspektywy 2017, szkoły z największą ilością stypendystów edukacyjnych  Marszałka Województwa Podlaskiego, i placówki, których uczniowie odnieśli największe sukcesy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.
Wśród  podlaskich szkół podstawowych najwyższe noty w zestawieniu otrzymała SP nr 7 w Łomży, najwyżej notowane gimnazjum - PG 32 z Białegostoku. Wśród szkół ponadgimnazjalnych prym wiodą  białostockie Technikum Elektryczne i  I Liceum Ogólnokształcące.

Pełne zestawienie wyróżnionych placówek znajduje się TUTAJ


-  Placówki z rankingu Najlepsze Szkoły Województwa Podlaskiego 2017 to prawdziwe perełki na mapie edukacyjnej regionu – mówił Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.- Ten sukces został osiągnięty dzięki zaangażowaniu, ciężkiej pracy i aktywności nauczycieli i dyrekcji szkół, ale także samorządowców, samych uczniów i ich rodziców.

Biblioteki Najlepszych Szkół w regionie wzbogacą się o „6 kilo solidnej przyrodniczej edukacji”

Każdy z dyrektorów wyróżnionych szkół otrzymał, niedawno wydany, album autorstwa Bożeny i Jana Walencików  „Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa”.Teraz Sześć kilo porządnej edukacji przyrodniczej – jak określiła album Bożena Walencik - powiększy zasoby szkolnych bibliotek.

"Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa" to wyjątkowa pozycja. Jan i Bożena Walencikowie umieścili w  niej ponad 1900 fotografii, książka ma ponad 660 stron, waży 6 kilogramów i jest w 100% procentach autorska. Album opowiada fabularyzowane, fotograficzne historie, w których główną role grają zwierzęta m.in.: wilk, ryś, kruk, żubr, a nawet mrówka.  Opowieść rozpoczyna się prologiem, następnie Czytelnik zapoznaje się z 10 historiami – opowieściami o zwierzęcych bohaterach z Puszczy Białowieskiej. Są partie narratora, opisy konstrukcji filmowej, a także kulisy produkcji wieloletniego serialu realizowanego przez twórców na potrzeby TVP S.A. – „Saga Prastarej Puszczy”. Album został wydany przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Wydawnictwo stanowi znakomity materiał edukacyjny.
 - My, podobnie jak nauczyciele staramy się pozytywnie „indoktrynować” pokolenie najmłodsze i to nieco starsze – mówił Jan Walencik - Próbujemy ukształtować młodych ludzi w taki sposób by patrzyli na swoje miejsce na ziemi z atencją, z miłością, ale też ze zrozumieniem i wiedzą . Cieszę się, że te książki trafią m.in. do tych szkół, które brały udział w olimpiadzie ekologicznej. To dla nich najwałaściwsze miejsce.

Inicjatorem i organizatorem rankingu Najlepsze Szkoły Województwa Podlaskiego 2017 jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

ak

Pliki do pobrania

facebook