Dodana: 22 kwiecień 2018 15:51

Zmodyfikowana: 22 kwiecień 2018 15:51

Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Szkole Podstawowej nr 2 im. kpt. W. Wysockiego w Bielsku Podlaskim

W dniach 22-23 marca 2018r. w bielskiej dwójce odbyła się wystawa objazdowa Centrum Nauki Kopernik. Wystawa ta była zorganizowana w ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Na wystawę przywieziono 18 interaktywnych eksponatów (stanowisk), urządzeń i materiałów zachęcających odwiedzających do poszerzania wiedzy o zjawiskach zachodzących w otaczającym świecie.

Ilustracja do artykułu naukobus bielsk podlaski.jpg

Wystawa odbyła się 22 marca w godz. 10.00-18.00 i 23 marca w godzinach 8.00-15.00. Była adresowana do dzieci z naszego przedszkola i szkoły podstawowej. Przez 2 dni była dostępna w godzinach późniejszych (22 marca od 15.00-18.00 i 23 marca od 12.00-15.00) dla mieszkańców miasta Bielsk Podlaski. Wystawę odwiedziła tez młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, Szkoły Podstawowej nr 3 z DNJB im. J. Kostycewicza, Szkoły Podstawowej nr 4 im. A. Mickiewicza. Wystawę zwiedziło ok. 630 osób.

Po wystawie oprowadzali dzieci Edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik, wyjaśniając zasady działania eksponatów, urządzeń oraz zachęcając młodzież do zabawy i nauki. Za najciekawsze eksponaty młodzież uznała model anatomii człowieka oraz kulę plazmową. Największe wrażenie na uczniach zrobiły okulary zmieniające wielkość i odległość przedmiotów w przestrzeni, model człowieka i kula plazmowa. Najczęstsze komentarze uczniów po wystawie; „fajna, ciekawa zabawa, coś nowego, chcemy jeszcze, fajne doświadczenie zamiast lekcji, niesamowite, nigdy tego nie widziałem, czy można dłużej zostać, było super”.

Podczas wystawy uczniowie dowiedzieli się w jakim tempie pracuje serce człowieka, poznali rytm serca ludzkiego w zależności od wysiłku fizycznego, poznali niektóre prawa fizyki poprzez zabawę, zobaczyli jak wyglądają narządy człowieka, poznali zjawisko powstawania wyładowań atmosferycznych, zjawisko powstania pioruna, jak próżnia działa na przedmioty, poznali metodę powstawania filmu, zobaczyli jak działa tunel powietrzny. Wystawę z zaciekawieniem oglądali także nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, osoby dorosłe odwiedzające najczęściej ze swoimi dziećmi wystawę.

Wystawa Centrum Nauki w Szkole Podstawowej nr 2 im. kpt. W. Wysockiego w Bielsku Podlaskim to interesująca forma nauki przez zabawę, wysoko oceniania zarówno przez młodzież jak i kadrę pedagogiczną.

Za: UM Bielsk Podlaski

facebook