Dodana: 10 styczeń 2019 14:45

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2019 14:53

Najlepsze podlaskie szkoły średnie w rankingu miesięcznika „Perspektywy”

Miesięcznik „Perspektywy” opublikował już po raz 21. ranking najlepszych szkół średnich w Polsce z podziałem na licea i technika. Z województwa podlaskiego najwyżej uplasowały się II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku (31. miejsce) oraz Technikum w ZS Rolniczych im. Stefanii Karpowicz z Krzyżewa (14. miejsce).

Ilustracja do artykułu rlit.jpg

W pierwszej setce znalazły się także:

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza - Białystok (58. miejsce)
Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO - Białystok (69. miejsce)
I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki - Łomża (97. miejsce)

Technikum Elektryczne w ZS Elektrycznych - Białystok (24. miejsce) 
Technikum Leśne na podbudowie gimnazjum - Białowieża (72. miejsce)
Technikum Handlowo-Ekonomiczne w ZSH-E - Białystok (96. miejsce)   

- Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych, daje to zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły – argumentują organizatorzy.

W skład Kapituły Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019 weszli tradycyjnie przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych:
- przewodniczący komitetów głównych olimpiad
- dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE),
- członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Przewodniczącym Kapituły jest prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.

W Rankingu 2019 analizowalizowano wyniki 2126 liceów ogólnokształcących oraz 1731 techników (bez szkół dla dorosłych). Opublikowano wykaz 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.

Triumfatorzy roku 2019

W Rankingu Liceów Ogólnokształcących na najwyższy stopień podium powróciło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Drugie miejsce zajęła szkoła, która najwięcej razy triumfowała w rankingu – XIII LO w Szczecinie.

W Rankingu Techników nastąpiła zmiana na pozycji lidera: w tym roku zwyciężyło Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie. Na drugim miejscu – Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie. I na trzecim miejscu - Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Kustronia w Nowym Sączu.

Więcej informacji o rankingu

na podst. mat. org.
oprac. AŁ

facebook