Dodana: 18 maj 2018 09:13

Zmodyfikowana: 18 maj 2018 09:13

Most z Politechniki Białostockiej w Estonii

Studenci Politechniki Białostockiej z koła naukowego Konstruktor skonstruowali "złoty" most stalowy i prezentują go na międzynarodowym konkursie BRICO 2018 w Tallinie, stolicy Estonii. To trzecia edycja konkursu organizowanego przez Board of Civil Engineering Students w Uniwersytecie Technicznym w Tallinie w dn. 14-18 maja.

Ilustracja do artykułu Brico 2018 (9).jpg

Drużyny biorące udział w konkursie mają za zadanie odwzorowanie całego procesu powstania konstrukcji stalowych. Uczestnicy projektują i montują na czas most, który potem umieszczany jest na stalowej ramie i poddawany próbie obciążeniowej. W rywalizacji biorą udział drużyny z Polski, Litwy, Chorwacji, Austrii i Australii. W każdym zespole jest 4 uczestników.

- Nasz most jest inspirowany matematycznym "złotym podziałem" i ciągiem liczb Fibonacciego, dlatego drużyna nazywa się  The Golden Team. Most jest zaprojektowany tak, aby harmonizował z naturą. W trakcie prezentacji cieszył się dużym zainteresowaniem. Został wykonany przez nas samodzielnie z pomocą firmy Metal-Fach. Jesteśmy już po próbie obciążeniowej. Wstępne wyniki są bardzo obiecujące. Montaż konstrukcji trwał 32 minuty. Złoty kolor mostu bardzo przyciąga uwagę widzów i jurorów - relacjonuje Marta Dzierżanowska  - ze studenckiego koła naukowego Konstruktor na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Przygotowanie konstrukcji mostu na zawody w Tallinie wsparł finansowo Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. Sponsorami były firmy: Metal-Fach z Sokółki oraz Grupa Unibep. 
 
Warto przypomnieć, że w uroku ubiegłym drużyna z Politechniki Białostockiej zdobyła w konkursie BRICO pierwsze miejsce.

facebook