Dodana: 22 listopad 2018 09:02

Zmodyfikowana: 22 listopad 2018 09:02

Matematycy do boju. Náboj Junior po raz pierwszy w Białymstoku

Międzynarodowy konkurs dla uczniów szkół podstawowych w rozwiązywaniu na czas niesztampowych zadań matematycznych odbędzie się w piątek, 23 listopada, w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Organizacji tego pierwszego w regionie wydarzenia podjęło się Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej. W tym samym czasie zadania rozwiązywać będą także uczniowie w Bielsko-Białej, Grodzisku Mazowieckim, Krakowie, Krośnie, Łodzi, Sosnowcu, Tarnowie, Warszawie i Wrocławiu. Konkurs obejmuje 3 kraje: Polskę, Czechy i Słowację.

Ilustracja do artykułu 2018_03_23-Naboj-PB-Politechnika-Bialostocka-32.JPG

Na zaproszenie LO PB odpowiedziało 20 drużyn z różnych szkół podstawowych z Białegostoku i okolic (Turośń Kościelna, Czarna Białostocka, Kleosin). Czteroosobowe ekipy dokonały rejestracji na stronie internetowej zawodów. Teraz przygotowują się do międzynarodowej rywalizacji. Náboj Junior wyróżnia się dynamiczną formułą. Drużyny na bieżąco mogą obserwować wyniki konkurentów.

Widowiskowa rywalizacja


O tym, że Náboj jest turniejem emocjonującym, w którym liczy się także szybkość dotarcia do stolików sędziowskich, mogliśmy się przekonać w marcu tego roku. Politechnika zorganizowała wtedy zawody dla licealistów i studentów (https://pb.edu.pl/2018/03/23/naboj-po-raz-pierwszy-w-bialymstoku/). 

Liczy się czas i szybkie liczenie

Na początku Náboja każda drużyna otrzyma sześć zadań. Każde kolejne zostanie wydane przez sędziów, po złożeniu przez zespół jednego poprawnego rozwiązania. Liczy się czas i ilość poprawnie rozwiązanych zadań. Dlatego trzeba działać szybko - zawody trwają tylko 120 minut.
Turniej wygra drużyna, która rozwiąże najwięcej zadań. W każdym mieście powstanie lokalny ranking drużyn. Uczestnicy będą mogli też porównać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym.

Czy będzie trudno?

Poziom trudności turnieju Náboj Junior jest odpowiedni zarówno dla uczniów, którzy nie brali dotąd udziału w konkursach matematycznych, jak i uczniów, którzy startowali w Olimpiadzie Matematycznej. Zadania różnią się od standardowych problemów szkolnych, wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach zależy od efektywnej współpracy całej drużyny.

 
Náboj Junior
Piątek, 23 listopada
Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB, ul. Zwierzyniecka 16.


•  Przyjazd i rejestracja drużyn 8:00 - 9:30
•  Otwarcie, zasady i instrukcje 9:30 - 10:00
•  Zawody 10:00 - 12:00
•  Ogłoszenie wyników 13:00 - 14:00

facebook