Dodana: 21 wrzesień 2016 18:07

Zmodyfikowana: 21 wrzesień 2016 18:07

Ku życiu wartościowemu. W Białymstoku rozpoczął się IX Ogólnopolskiego Zjazd Pedagogiczny

W budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej rozpoczął się dziś, 21 września, IX Ogólnopolski Zjazd Pedagogów, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Pedagogiczne, Komitet Nauk Pedagogicznych PAN oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. W imieniu samorządu województwa powitał wszystkich Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.

Ilustracja do artykułu pedagogika-13.jpg

- Ta konferencja, ten zjazd odbywa się w bardzo istotnym momencie życia naszego kraju. Rozmowa o wartościach i o kierunku w jakim zmierza świat jest niezwykle dziś ważna, a głos pedagogów musi być słyszalny, musi być wyraźny i o to apeluję. Rozmowa o wartosciach i o tym, w jakim kierunku zmierza nasz kraj nie może sie obyć bez pedagogów. Jako pedagog z wykształcenia, niezależnie od tego, jakie role spełniam w życiu zawodowym, wartości wyniesione z Wydziału Pedagogiki i Psychologii staram się wprowadzać w życie. Musimy dbać o relacje z ludźmi, musimy dbać o młode pokolenie, bo od nich glównie zależy kierunek naszego rozwoju.
Myślę, że dzisiejszy dzień będzie też dla Państwa ucztą kulturalną. Wieczorne spotkanie z Korczakiem jest tylko fragmentem tego, co w tym pieknym obiekcie jakim jest Opera i Filharmonia Podlaska można zobaczyć - powiedział witając uczestników zjazdu Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.

Czy w XXI wieku mamy do czynienia z kryzysem wartości? Czym one dla nas są? Jakie zajmują miejsce w kulturze, życiu społecznym, wychowaniu i edukacji? To problemy, z jakimi zmierzą się uczestnicy IX Ogólnopolskiego Zjazdu Pedagogicznego „Ku życiu wartościowemu. Idee – koncepcje – praktyki”. Naukowe spotkanie odbędzie się w dniach 21-23 września 2016 w Białymstoku. Jego organizatorzy to Polskie Towarzystwo Pedagogiczne, Komitet Nauk Pedagogicznych PAN oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Zjazdy PTP organizowane są cyklicznie, co trzy lata. Stanowią forum wymiany myśli, współdziałania ludzi nauki i oświaty. Ich uczestnicy mają szansę poznać znanych teoretyków i praktyków edukacji. W tegorocznym Zjeździe weźmie udział ponad 500 naukowców z całej Polski.

Problematyka spotkania, dotycząca zarówno teorii, jak i praktyki edukacyjno-wychowawczej, jest bardzo szeroka i różnorodna. Wśród referatów i prezentacji znajdą się np. zagadnienia dotyczące współpracy pracowników szkół z rodzicami, równości w dostępie do wyższego wykształcenia, slow edukacji, roli szkolnych klubów wolontariusza, wykorzystaniu narzędzi cyfrowych w kontaktach międzypokoleniowych czy związków religijności z ryzykownymi zachowaniami młodzieży. Oprócz wystąpień plenarnych, obrady będą toczyły się w 9 sekcjach tematycznych oraz sekcji posterowej.

Miejscami spotkań będzie Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB, a także uniwersytecki kampus i budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki. Szczegółowe informacje dostępne są tu.


Fragmenty z Wystąpienia na otwarcie IX Ogólnopolskiego Zjazdu Pedagogicznego autorstwa prof. dr. hab. Zbigniewa Kwiecińskiego, Honorowego Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego:

Tradycją wszystkich dotychczasowych ogólnopolskich zjazdów pedagogicznych było poszukiwanie związków edukacji z wielkimi przemianami społeczeństwa zmierzającego ku liberalnej demokracji, gospodarce rynkowej, ku otwarciu i związków z cywilizacją Zachodu, ku pluralizmowi i tolerancji dla różnic. (…)

Od wysiłków na rzecz wykształcenia ludzi samodzielnie myślących i zdolnych do współdziałania z innymi, gotowości do życzliwej troski i wsparcia słabszych nigdy nie wolno nam odstąpić. Pamiętajmy o ważnej maksymie Horace’go Manna, amerykańskiego współtwórcy oświaty demokratycznej z pierwszej połowy XIX wieku: „Naród nie może długo godzić ze sobą ignorancji i wolności, bo wówczas wolność wyradza się w chaos lub despotyzm”. Wolności musimy bronić wszyscy, za walkę z ignorancją jesteśmy odpowiedzialni my, pedagodzy, za to by wszyscy bez wyjątku umieli czytać kulturę i świat, aby umieli samodzielnie myśleć.

Pełny tekst dostępny na stronie internetowej Zjazdu 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook