Dodana: 27 listopad 2018 07:58

Zmodyfikowana: 27 listopad 2018 07:58

Finałowe prezentacje Technotalent PB

Pięć wskazanych przez kapitułę projektów prezentowało się w poniedziałek (26 listopada) podczas finałów Konkursu Technotalent 2018, w kategorii Technotalent PB.

Ilustracja do artykułu 2018_11_26 Technortalent PB (27).jpg

Zespoły walczą o tytuł, prestiż, nagrodę finansową - 5 tysięcy złotych, ale przede wszystkim o kolejne szanse na rozwój swojego pomysłu. Adam Walicki wiceprezes Fundacji Technotalenty, otwierając finałowe prezentacje, wskazał przykład robota edukacyjnego Photon, który był laureatem tego konkursu, a dziś został sprzedany w ponad 8 tysiącach egzemplarzy i podbija rynek Stanów Zjednoczonych. Firma Photon Entertainment sp. z o.o. otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii STARTUP_PL.

W rolę jurorów w kategorii Technotalent PB wcielili się: Tomasz Stypułkowski - prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, dr hab. Jarosław Perszko - Prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej, dr Maciej Wieloch - prezes Funduszu Inwestycyjnego INFINI, dr Łukasz Siemieniuk - dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej, dr Mariusz Jurczewski - dyrektor Generalny Emepem Group, Maciej Dardziński - menedżer inwestycyjny-  Podlaski Fundusz Kapitałowy.

Jako pierwszy zaprezentował się zespół "Cerber Motorsport CMS-05". Ewelina Moczulska i Konrad Panas z Wydziału Mechanicznego pokazali projekt budowy bolida wyścigowego jako doskonałą metodę praktycznego przygotowania do zawodu i odnalezienia się na rynku pracy. Prawie 30-osobowy zespół studentów podzielony jest na 6 działów zajmujacych się: projektowaniem, pozyskiwaniem sponsorów, marketingiem, wykonaniem, współpracą z przedsiębiorstwami czy  organizacją wyjazdów na zawody Formula Student. Bolidy zbudowane na Politechnice Białostockiej odnosiły sukcesy na europejskich torach wyścigowych. W 2016 roku we Włoszech Cerber zajął drugie miejsce i jako pierwszy polski zespół stanął na podium. W tym roku w klasyfikacji generalnej na Węgrzech i we Włoszech zajął szóste miejsce.

Następnym prezentowanym projektem był"Crowler - pełzak rehabilitacyjny". Doktorantka z Wydziału Mechanicznego Ewelina Brzozowska wróciła na konkurs po roku z udoskonalonym pomysłem i "europejskim wzorem użytkowym".  Pełzak ma służyć do rehabilitacji  dzieci mających problemy z chodzeniem, szczególnie z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponową i oponowo-rdzeniową  lub dysfunkcjami motorycznymi. Atrakcyjny kształt i kolor mają zachęcić dziecko do aktywnej rehabilitacji, zainteresować i połączyć rehabilitację z zabawą. 

"Koncepcja systemu kompleksowej terapii udrażniającej do rehabilitacji i kontroli obrzęku limfatycznego kończyn"zaprezentowana została przez studentki inżynierii biomedycznej: Annę Powojską i  Annę Tomaszewską. To pomysł kompleksowego stanowiska powstającego z myślą o osobach borykających się z  obrzękiem limfatycznym. Po niezbędnych pomiarach obrzęku pacjent może korzystać m.in. z mechatronicznego urządzenia masującego.  Głównym założeniem przy budowaniu systemu była możliwie jak największa automatyzacja i mechanizacja procesów, zarówno przy zbieraniu danych, jak i kontroli masażu oraz postępów rehabilitacji. Studenci współpracują z Uniwersytetem Technicznym w Witebsku na Białorusi.

"LogTeamCNC" - to projekt Jakuba Żukowskiego z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Jakub zaprezentował własnoręcznie wykonane wielofunkcyjne stanowisko pozwalające w  innowacyjny sposób uczyć obsługi maszyn. Założeniem pomysłodawcy miało być przygotowanie prostej i bezpiecznej maszyny dla potrzeb edukacji w szkole lub uczelni. Kapituła zwróciła uwagę na możliwość wykorzystania urządzenia w firmach - do kształcenia np. nowych pracowników.

Piątym projektem, który walczy o tytuł Technotalent PB, jest "Wstawacz".  Jan Godlewski - adiunkt na Wydziale Architektury zaprezentował projekt krzesła, które pomaga wstawać. Dla wielu starszych osób problemem jest wstawanie z pozycji siedzącej (spowodowane zmniejszającą się masą mięśniową). Krzesło zostało wyposażone w prosty mechanizm, który podczas wstawania unosi siedzisko do góry.  Krzesło posiada dodatkowe funkcje takie jak tylne uchwyty i opcjonalne boczne organizery. To jeden z pierwszych produktów planowanej serii: Design Trzeciego Wieku.

Prezentacje finałowe odbywają się na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Gala rozdania nagród 11 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

***

Konkurs Technotalent już od pięciu lat organizuje Fundacja Technotalenty, którą w promocji młodych wynalazców wspierają czołowe podlaskie firmy, Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku, PKO Bank Polski, Santander Bank, Narodowy Bank Polski oraz uczelnie: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Konkurs jest skierowany do osób w wieku od 18 do 35 lat, mieszkańców Polski północno-wschodniej, które rywalizują w siedmiu kategoriach. Na najlepszych czekają nagrody finansowe i specjalne. Każdy uczestnik konkursu ma też szansę na udział w programie wsparcia uzdolnionych osób z regionu północno-wschodniej Polski realizowanym przez Fundację Technotalenty.  

facebook