Dodana: 15 grudzień 2018 09:50

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2018 09:50

Finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2018

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM - w kategorii "zespół" oraz Jacek Kusznier - w kategorii "naukowiec" znaleźli się w gronie finalistów ogólnopolskiego konkursu Popularyzator Nauki 2018. Wraz z nimi do finału plebiscytu, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zakwalifikowano 22 kandydatów. Kto otrzyma nagrody - dowiemy się na uroczystej gali 7 stycznia przyszłego roku.

Ilustracja do artykułu Jacek Kusznier1.JPG

Do 14. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłoszonych zostało się aż 140 kandydatów. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media. 

Miesza strumienie światła o różnych barwach i wyjaśnia jak uwięzić światło w światłowodzie - dr inż. Jacek Kusznier z Wydziału Elektrycznego PB zajmuje się upowszechnianiem nauki od 16 lat. Prowadzi wykłady, prezentacje multimedialne i zajęcia warsztatowe popularyzujące fizykę, elektrotechnikę, technikę świetlną i optoelektronikę oraz historię techniki.

- W ramach organizowanych wydarzeń mogę pokazać, że nauka nie musi być nudna, ale może być pasjonująca - przekonuje naukowiec. Jego prezentacja "Igraszki ze światłem" to już stały element Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego wielokrotnie był głównym koordynatorem. Przyznaje, że już rozpoczął odliczanie do 17. edycji tego wydarzenia, które odbędzie się w 2019 r. w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce i w Wilnie. Warto dodać, że Jacek Kusznier "fascynujące światło" prezentuje także słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, a wraz ze Studenckim Kołem Naukowym LUX przygotowuje instalacje światłowodowe na kolejne edycje Festiwalu Światła Lumo Bjalistoko. 

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM od roku 2008 r. tworzą pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej z Katedry Matematyki oraz Katedry Informatyki Teoretycznej.

- Matematyka jest naszą fascynacją, dlatego poza dydaktyką i badaniami naukowymi robimy jeszcze coś ekstra. Nasze wykłady nie powielają zagadnień, których uczy się w szkole, wykraczają poza program, zawierają wiele ciekawostek i informacji praktycznych - mówi dr inż. Rajmund Stasiewicz, obecny kierownik SIGNUM. Rocznie Centrum Popularyzacji Matematyki bezpośrednio dociera ze swoimi działaniami do ponad 2000 osób. Jest organizatorem oraz współorganizatorem wielu wydarzeń popularyzujących królową nauk, to m.in. Dzień Liczby Pi, Podlaskie Dni Matematyki, piknik matematyczny, akcja "Pociąg do matematyki", warsztaty origami, warsztaty gier logicznych czy uczelniany konkurs Matematyka Stosowana (do wygrania indeksy na PB).

- Dla szerokiej publiczności przygotowujemy serię nagrań w Telewizji Naukowej Platon, nasi naukowcy opowiadają o kodach kreskowych, o fraktalach, o tym jak wyznaczać najkrótszą drogę i czym była Enigma - wylicza dr Stasiewicz.

 

Kolejna inicjatywa Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM to seria wykładów z historii matematyki. Pierwsze spotkanie odbędzie się już we wtorek, 18 grudnia. Wykład "O polskich kryptologach i Enigmie - niemieckiej maszynie szyfrującej" poprowadzi prof. Czesław Bagiński.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia mailowe na adres: signum@pb.edu.pl

 

Wykład "O polskich kryptologach i Enigmie - niemieckiej maszynie szyfrującej" - prof. Czesław Bagiński i Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM; wtorek, 18 grudnia, godz. 10:15 w sali 32C w budynku Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej (Wiejskiej 45A).

 
Źródło: Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej

facebook