Dodana: 23 maj 2017 09:15

Zmodyfikowana: 23 maj 2017 09:15

Festiwal Nauki i Sztuki na Politechnice Białostockiej

Prawie 80 imprez odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Politechnice Białostockiej.

Ilustracja do artykułu CNK-PB-web.jpg

Co to jest inżynieria odwrotna? Czym się różni architektura od urbanistyki? Jak rozwijać swoje umiejętności przywódcze? Jakie informacje przekazują kody kreskowe? - to tylko wybrane zagadnienia, które zgłębić będzie można podczas spotkań z pracownikami i studentami największej uczelni technicznej w regionie. 23 i 24 maja (wtorek i środa) - to w kalendarium festiwalowym dni Politechniki Białostockiej. Zapraszamy zarówno całkiem młodych odkrywców nauki (nawet tych z przedszkola), jak i tych, którzy czas spędzony w szkolnej ławie mają dawno już za sobą.

Matematyczna cytrynka - Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM przekonywać będzie, że równania matematyczne wcale nie są nudne - za ich pomocą można przedstawiać powierzchnie o ciekawych kształtach, które mogą być inspiracją dla projektantów, grafików komputerowych, architektów. Odpowiednio przygotowane stanowiska komputerowe pozwolą na własne eksperymenty. Czy istnieje równanie cytryny albo kapelusza? - na to pytanie odpowiemy podczas warsztatów (23 maja, Wydział Informatyki).

Komputerowe wspomaganie podejmowania decyzji - wykład prezentujący, w jaki sposób komputer może wesprzeć podejmowanie decyzji. To jedna z propozycji Wydziału Informatyki (23 maja, WI).

Programowanie robotów przemysłowych - na Wydziale Mechanicznym będzie można napisać prosty program i uruchomić robota (23 maja, WM).

Wszystkiemu winien jest wodór - Wydział Elektryczny przekonywać będzie do paliwa przyszłości. To, co kiedyś pojawiało się tylko na ekranie filmowym dzisiaj znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Magneto-hydro-dynamika jest dziedziną nauki zyskującą na znaczeniu w ostatnich latach i cieszy się coraz większą popularnością (23 maja, WE).

Dotknij wirtualnej rzeczywistości - proponuje Wydział Mechaniczny. Wejdź w interakcję z wirtualnym środowiskiem, poczuj siłę oddziaływania dotykanych obiektów wirtualnych - nasi naukowcy zapraszają do poznania możliwości technologii haptycznej (23 maja, WM).

Od pomysłu do realizacji, czyli jak powstaje elektrownia wiatrowa - na Wydziale Elektrycznym omówione zostaną również fakty i mity związane z oddziaływaniem elektrowni wiatrowych na otoczenie (23 maja, WE).

Jak telefony komórkowe pomagają pacjentom i lekarzom? - im więcej lekarz wie o pacjentach, tym lepiej może im pomóc. "Komórki" mogą rejestrować dane, które pomogą lekarzowi ocenić skuteczność zapisanej terapii, prawidłowość jej stosowania albo obecność niepożądanych skutków ubocznych. W rejonach gdzie nie ma łatwego dostępu do lekarza, telefony komórkowe mogą umożliwić szybki obieg medycznej informacji, zwłaszcza w nagłych wypadkach. O tym wszystkim opowiedzą eksperci na Wydziale Informatyki (23 maja, WI).

Kolorowe domy - tematem warsztatów jest zabawa w architekta i przybliżenie dzieciom pracy projektanta oraz pojęć związanych z architekturą, architekturą wnętrz i architekturą krajobrazu. Mając do dyspozycji kartonowe ściany domów, wspólnie zaprojektujemy wnętrza wraz z wyposażeniem, wymyślimy dekoracje, a także pobawimy się w architekta krajobrazu, projektując ogród (23 maja, Wydział Architektury).

Zaprojektuj swój komputer - proponuje Wydział Elektryczny. To demonstracja programowalnych układów logicznych i pokaz możliwości implementacji komputerów z lat 80 XX wieku w układach programowalnych, takich np. jak gry (24 maja, WE).

Drony - latające roboty przyszłości - na Wydziale Mechanicznym zostaną zaprezentowane bezzałogowe statki powietrzne - drony, które są latającymi robotami do zadań specjalnych. Omówiona zostanie ich budowa, działanie oraz możliwości zastosowania w życiu codziennym. Dodatkowo przewidziany jest pokaz zaprojektowanego i wykonanego przez studentów Koła Naukowego Robotyków poduszkowca klasy mini (24 maja, WM).

Teoria chaosu w medycynie - uczestnicy będą mogli przy użyciu komputera i środowiska Matlab tworzyć fraktale oraz dokonać analizy sygnałów biomedycznych (24 maja, Wydział Mechaniczny).

Czy te podzielniki mogą kłamać? - celem wykładu jest popularyzacja zagadnień związanych z obliczaniem indywidualnych kosztów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych w oparciu o odczyty z podzielników kosztów. Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska będzie można poznać alternatywny sposób wyznaczania należności za ogrzewanie (24 maja, WBiIŚ).

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę o przyrodzie? Weź udział w Kalamburach przyrodniczych naWydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska (24 maja) lub w konkursie Co w lesie piszczy? na Zamiejscowym Wydziale Leśnym w Hajnówce (24 maja). Jak działają światłowody, lasery czy kamera termowizyjna? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć podczas prezentacji Fascynujące światło (24 maja, na Wydziale Elektrycznym).

A poza tym będzie można odwiedzić nowoczesną bibliotekę PB, zobaczyć, jak działają telewizja i radio "od kuchni" (dzięki wizycie w PlatonTV i Radiu Akadera), wziąć udział w zajęciach sportowych (judo) czy obejrzeć prezentację o Chinach …. w języku angielskim ( Discovering modern China, Studium Języków Obcych PB, 23 maja, godz. 18:00).

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook