Dodana: 3 wrzesień 2015 14:25

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2015 14:28

Drużyna łazika #next wystartuje w Podzamczu, w największej imprezie robotyczno-kosmicznej w Europie

Blisko 40 drużyn z 12 krajów zgłosiło się do European Rover Challenge w Podzamczu koło Chęcin. Jednak tylko 26 zespołów dopełniło wszystkich formalności i wystartuje w zawodach, które 5 i 6 września odbędą się w województwie świętokrzyskim. W tej elitarnej grupie jest także łazik marsjański #next zbudowany przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Ale nie jest to jedyny robot z Politechniki Białostockiej, którego można będzie zobaczyć w Chęcinach.

Ilustracja do artykułu DSC01181.png

„European Rover Challenge to największa impreza robotyczno-kosmiczna w Europie o charakterze naukowo-technologicznym. Impreza skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: młodzieży, dorosłych i rodzin z dziećmi” - informują organizatorzy. Europejskim Zawodom Łazików Marsjańskich towarzyszyć będą Pokazy Naukowo-Technologiczne.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie m.in. Harrison Schmitt, astronauta, członek misji Apollo 17.

Bogusław Perzyk – urodził się 1960 r. w Warszawie. Od 2001 r. doktor nauk humanistycznych Wojskowego Instytutu Historycznego Akademii Obrony Narodowej.  O wielu lat zajmuje się ochroną zabytków techniki wojskowej. Jest członkiem Klubu Miłośników Dawnych Militariów Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji, Zarządu Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych i Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury i budownictwa obronnego, krajobrazu kulturowego oraz oceny i wyceny zabytków ruchomych. Ponadto jest autorem kilku książek i wielu artykułów z zakresu zagadnień fortyfikacyjnych, umundurowania, ekwipunku i uzbrojenia wojskowego okresu I i II wojny światowej.

Odwiedzający w weekend Podzamcze zobaczą także łaziki Hyperion i Hyperion 2, czyli roboty studentów Politechniki Białostockiej, które wygrywały światowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge w 2013 i 2014 roku. Podczas pokazów o obu łazikach i zwodach opowie o inż. Michał Grześ – główny konstruktor Hyperiona i szef drużyny Hyperion 2. Politechnika Białostocka prezentować się będzie obok Centrum Badań Kosmicznych.

Warto przypomnieć, że zespół #next w maju tego roku zajął czwarte miejsce w University Rover Challenge. Po zawodach w Stanach Zjednoczonych studenci Wydziału Mechanicznego udoskonalili swojego robota. „Wprowadziliśmy kilka drobnych modyfikacji polegających na zmniejszeniu wagi konstrukcji w miejscach, gdzie tylko było to możliwe” – mówi szef drużyny #next Maciej Rećko. „Wymieniliśmy manipulator na całkowicie nowy, który mamy nadzieję,  nie zawiedzie nas tak jak poprzedni. Dodatkowo zmieniliśmy sposób montażu przekaźników wizji i sterowania tak, aby nie były one narażone na trudy przeprawy po nierównym marsjańskim terenie. Przystosowaliśmy również wyposażenie pokładowe do realizacji zadań przewidzianych regulaminem.”

#next zbudowany został  w ramach programu Generacja Przyszłości.  Wyjazd na zawody URC wspiera Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Głównymi organizatorami wydarzenia są: Europejska Fundacja Kosmiczna i agencja Planet PR we współpracy z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Więcej o wydarzeniu: http://roverchallenge.eu/

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook