Dodana: 19 październik 2017 14:59

Zmodyfikowana: 20 październik 2017 08:37

Białystok stawia na kształcenie zawodowe korzystając z projektów zintegrowanych. To jedyne takie projekty w Polsce

Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych oraz Zespół Szkół Gastronomicznych rozpoczynają nowatorskie w skali kraju projekty polegające na kształceniu zawodowym młodzieży w porozumieniu z pracodawcami i w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy. Są to projekty zintegrowane. Składają się z części inwestycyjnej, która ma być zrealizowana w ciągu jednego roku, natomiast cały projekt trwa 5 lat.

Ilustracja do artykułu IMG_8613.JPG

- Aby młodzież garnęła się do nauki, trzeba jej stworzyć odpowiednie warunki. Stawiamy na szkolnictwo zawodowe budując Centra Kształcenia Zawodowego. Już jedno takie centrum istnieje w Zespole Szkół Mechanicznych. Tamto powstało tylko ze środków miasta, przy tych projektach korzystamy z funduszy unijnych – powiedział Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Unia Europejska stawia na kształcenie zawodowe i właśnie kształcenie zawodowe na najwyższym poziomie jest priorytetem miasta Białystok.

- Jednym z głównych dokumentów realizacji polityki spójności jest ustawa, która pozwala by właściwe instytucje wdrażające mogły stosować mechanizmy tzw. umów łączonych. Mamy właśnie przyjemność pierwszy raz te umowy oddać do dyspozycji. Jako instytucja wdrażająca jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które realizuje projekty zintegrowane. Więc przy realizacji tych programów oczy całej Polski i Unii Europejskiej będą skierowane na nas – powiedziała Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz gratulując prezydentowi i dyrektorom szkół podjęcia się realizacji projektów. – Jesteście Państwo królikiem doświadczalnym, ale w tym dobrym znaczeniu.

O swoich projektach opowiedzieli dyrektorzy szkół.

- Do tej pory dużym wyczynem było sprostanie wymogom pracodawców, a już za rok będzie nam łatwiej, będziemy pozyskiwać młodzież by zechcieli się tu uczyć. Pytamy pracodawców, jakiego chcą pracownika. Pracodawca dostanie takiego pracownika, jakiego oczekuje. I taki jest nasz cel – dodała Małgorzata Sutuła dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku. 

- Podlasie stoi dobrą kuchnią, a ta kuchnia będzie jeszcze lepsza. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z pracodawcami z miasta Białegostoku i z terenu województwa. Opinie o naszym projekcie są bardzo dobre. Według pracodawców przygotujemy właściwych pracowników – dodał Marek Józefowicz dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku.

***

Projekt Wiemy więcej – budujemy więcej realizowany przez Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku zakłada m.in. zmniejszenie różnic w osiągnięciach uczniów i podniesienie jakości kształcenia w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik urządzeń sanitarnych, technik drogownictwa oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Młodzież będzie mogła brać udział w zajęciach wyrównawczych (np. z matematyki) oraz zajęciach rozwijających wiedzę i umiejętności, które wykraczają poza podstawę programową. Projekt przewiduje też organizację praktyk i staży, współpracę z pracodawcami oraz stypendia dla najlepszych uczniów. Ze wsparcia skorzystają też nauczyciele. Będą mogli uczestniczyć np. w kursach i warsztatach z zakresu nowoczesnych metod kształcenia. Szkoła zakupi też nowe programy komputerowe i uruchomi platformę e-learningową. Wartość projektu:  4,6 mln zł; dofinansowanie: 4,4 mln zł

W ramach projektu zaplanowane jest wybudowanie Centrum Kształcenia Praktycznego. Sale dydaktyczne w nowym obiekcie oraz część sal w już istniejącym budynku szkoły zostaną nowocześnie wyposażone. Część inwestycyjna tego przedsięwzięcia ma się zakończyć w 2019 roku, natomiast cały projekt – pod koniec 2021 roku. Wartość projektu (w części inwestycyjnej – 16,2 mln zł, dofinansowanie – 10, 3 mln zł; wartość projektu

 

Zespół Szkół Gastronomicznych w Białymstoku zrealizuje projekt Gastronomik Białystok. Przepis na sukces! , dzięki któremu uczniowie zyskają kompetencje dostosowane do potrzeb podlaskiego rynku pracy. Chodzi o młodzież kształcącą się w zawodach: kucharz i cukiernik, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kelner. Projekt obejmie 350 uczniów i 20 nauczycieli. W jego ramach odbędą się m.in. praktyki i staże u pracodawców, kursy zawodowe oraz kursy, które pomogą w zwiększeniu mobilności młodych ludzi na rynku pracy. Uczniowie będą też mogli skorzystać z nowoczesnego poradnictwa zawodowego. Szczególnie zdolni uczniowie mają szansę na stypendia. Z kolei dla nauczycieli zawodu przewidziane są kursy kwalifikacyjne i studia podyplomowe. W ZSG zostaną też wyposażone pracownie dydaktyczne. „Miękka” część projektu ma się zakończyć pod koniec 2022 roku. Wartość projektu:  3,3 mln zł; dofinansowanie: 3,1 mln zł

Projekt przewiduje też przebudowę i wyposażenie Centrum Kształcenia Praktycznego, które działa przy Zespole Szkół Gastronomicznych. Dzięki temu powstanie nowoczesna placówka szkoleniowa spełniająca normy bezpieczeństwa i jakości żywności. Inwestycja ma się zakończyć w 2019 roku. Wartość projektu ( w części inwestycyjnej) : 6,3 mln zł; dofinansowanie: 5,3 mln zł.

(at)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook