Dodana: 24 listopad 2018 18:10

Zmodyfikowana: 24 listopad 2018 18:10

290 małych żaków rozpoczęło w sobotę, 24 listopada, kształcenie w Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym

PUD to prowadzony przez Politechnikę Białostocką od 10 lat projekt popularyzujący naukę. Uczelnia rozpoczynała od Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego, który zyskał ogromną popularność, a rekrutacja kończyła się w ciągu kilkudziesięciu sekund. W sobotę w inauguracji kolejnej edycji PUD udział wzięli uczniowie z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki oraz Sokółki. Warto podkreślić, że Uczelnię w organizacji przedsięwzięcia wspierają władze tych miast. Na uroczystość odbywającą się na terenie kampusu Politechniki Białostockiej przyjechał też zastępca burmistrza Grajewa Maciej Bednarko, by zapoznać się z zasadami działania PUD-u.

Ilustracja do artykułu 2018_11_24 PUD PB (6).jpg

Cieszy mnie, że gościmy coraz większą grupę uczniów z województwa podlaskiego. Po raz pierwszy uczestnicy Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego stanowią najliczniejszy rocznik w naszej uczelni. To zasługa włodarzy miast, które zdecydowały się wziąć udział  w tym projekcie. Cieszę się, że będziemy mogli pokazać na czym polega technika oraz że można lubić matematykę - mówił do małych studentów rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

 

PUD - to świetna promocja miasta i naszych uczelni, a w Białymstoku mamy ponad 30 tysięcy studentów - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dzisiaj jesteście ambasadorami Bielska Podlaskiego - zwracał się do uczniów z tego miasta burmistrz Jarosław Borowski. Jednocześnie podkreślał, że na zajęcia przyjeżdżać będą uczniowie ze wszystkich szkół samorządowych funkcjonujących w Bielsku. Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak zwracał uwagę wykładowcom, że "studenci" PUD to najbardziej wymagający rocznik. Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz życzył niezapomnianych wrażeń i wiedzy. A zastępca burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk dziękował, że Sokółka mogła w tym roku dołączyć do tego elitarnego grona.

 

Po immatrykulacji i wręczeniu indeksów mali "studenci" mogli wysłuchać wykładu inauguracyjnego dr inż. Justyny Tołstoj-Sienkiewicz "Kim dla mnie może być robot?". Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka, czyli wielki urodzinowy tor na 10-lecie Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

PUD to projekt skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, którego głównym celem jest popularyzacja nauki oraz pokazywanie, że przyswajanie wiedzy wcale nie musi być nudne i trudne - może okazać się wspaniałą przygodą i dać możliwość rozwijania naukowych pasji i zainteresowań. W roku akademickim 2018/2019 zaplanowano 15 spotkań poświęconych różnym dziedzinom wiedzy: matematyce, bioinżynierii, budownictwu, informatyce itp. Zajęcia odbywać się będą w małych grupach warsztatowych, tak aby każdy uczestnik miał możliwość bezpośredniego kontaktu z nauką. Spotkania prowadzić będą wykładowcy Politechniki Białostocki oraz eksperci z różnych instytucji, które zadeklarowały chęć wsparcia tej niezwykłej inicjatywy edukacyjnej. "Studenci" odwiedzą Bibliotekę Politechniki Białostockiej i studio Radia Akadera, Galerię Arsenał, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Więcej o projekcie: www.pud.pb.edu.pl 

 

źródło: rzecznik PB

 

facebook