Dodana: 14 luty 2018 13:03

Zmodyfikowana: 14 luty 2018 13:03

"Grzyby przyszłością medycyny?" - seminarium naukowe na PB

W dniach 15-16 lutego w Białymstoku i w Hajnówce odbędzie się ogólnopolskie seminarium naukowe "Grzyby przyszłością medycyny?" Spotkanie naukowców z całej Polski zajmujących się tematyką zastosowania grzybów w medycynie organizowane jest przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce oraz Polskie Towarzystwo Mykologiczne Sekcja Mykologia Medyczna.

Ilustracja do artykułu dr Ewa Zapora ZWL.JPG

W czwartek (15 lutego) naukowcy m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Polskiej Akademii Nauk dyskutować będą o nowych możliwościach terapii. Drugiego dnia konferencja przeniesie się do Hajnówki, gdzie Zamiejscowy Wydział Leśny przedstawi zebrane do tej pory ekstrakty grzybów z Puszczy Białowieskiej. Prawie 1700 gatunków grzybów rośnie na tym terenie. Warto podkreślić, że aż 190 gatunków to tzw. endemity - znane wyłącznie z tej jednej lokalizacji. Rosną tu gatunki, dla których Puszcza Białowieska jest współcześnie jedynym miejscem występowania w Europie. Wśród grzybów Puszczy Białowieskiej jest liczna grupa o udowodnionym, silnym działaniu biologicznym.

Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku  prowadzą pionierskie badania ukierunkowane na ocenę możliwości wykorzystania w medycynie korzeniowca sosnowego. Heterobasidion annosum jest uważany przez leśników za jeden z najgroźniejszych grzybów. Powoduje chorobę zwaną huba korzeni, prowadzącą do zamierania całych drzewostanów. Roczne straty ekonomiczne spowodowane przez ten grzyb w Europie szacuje się na co najmniej 790 milionów euro. Do tej pory badania naukowe dotyczyły przede wszystkim wpływu tego grzyba na środowisko leśne. Natomiast wyniki najnowszych badań ujawniły  potencjał przeciwnowotworowy. Naukowcy z obu uczelni sprawdzają, czy ekstrakt z korzeniowca sosnowego może leczyć nowotwory, zwłaszcza raka jelita grubego.

Warto podkreślić, że seminarium naukowe "Grzyby przyszłością medycyny?" ma za zadanie zintegrować polskie środowisko naukowe zajmujące się tą tematyką, wskazać możliwości współdziałania.   

"Grzyby przyszłością medycyny?" seminarium naukowe
15.02 - Białystok (Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ul. Szpitalna 37), godz. 10:00
16.02 - Hajnówka ( Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce,  ul. Piłsudskiego 1A), godz. 10:00

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook