Dodana: 28 czerwiec 2018 13:17

Zmodyfikowana: 28 czerwiec 2018 13:17

Porozumienie wypracowane w trialogu. Podpisanie umów miedzy Województwem Podlaskim a klastrami: obróbki metali i budowlanym

Ta umowa ma lepiej skoordynować działania związane z promocją gospodarczą Podlaskiego, jeszcze bardziej zawęzić współpracę samorządu z podlaskimi przedsiębiorcami – mówi Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu glowneporozumienie z klastrami-1590907.jpg

W czwartek, 28 czerwca marszałek Jerzy Leszczyński i Stefan Krajewski, w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego, podpisali umowy o współpracy z Sebastianem Rynkiewiczem z Klastra Obróbki Metali i Tomaszem Kozłowskim ze Wschodniego Klastra Budowlanego. Oba te klastry należą do tzw. kluczowych w Polsce i zostały tam wybrane jako jedne z siedmiu pierwszych. Żadne inne województwo nie mogło się pochwalić taką reprezentacją. Nic więc dziwnego więc, że już od dłuższego czasu na współpracę z nimi w zakresie promocji gospodarczej stawia i Samorząd Województwa Podlaskiego. Podpisana w czwartek umowa jest zwieńczeniem tych działań.

- Bardzo się cieszę, że współpraca z przedsiębiorcami tak dobrze się rozwija, że samorządowcy z przedsiębiorcami współpracują, bo to dobrze rokuje na przyszłość – podkreślał w czasie uroczystości podpisania umów marszałek Jerzy Leszczyński. – Ta wcześniejsza współpraca obejmowała m.in. pomoc w wyjeździe na targi w Hanowerze, udział w Expo w Asanie czy też na targach w Poznaniu. Klastry należą do naszych najlepszych marek w województwie, a podpisane dzisiaj umowy pozwolą lepiej promować firmy w ramach klastrów. Ta promocja, to też zadanie samorządu zapisane w ramach Strategii Promocji Gospodarczej, którą od przyjęcia w ub. roku konsekwentnie realizujemy. I jestem przekonany, że z czasem te działania pozwolą naszym firmom zwiększyć eksport, stworzyć nowe miejsca pracy. Jest to nam bardzo potrzebne, zwłaszcza młodym ludziom by tutaj pracowali i mieszkali i nie szukali szczęścia gdzie indziej.

- Podlaskie, dzięki kluczowym inwestycjom drogowym, staje się województwom coraz bardziej dostępnym. Zależy nam jako samorządowi, by dbać o dobrą współpracę z przedsiębiorcami, pokazywać dobre wzorce, dobre przykłady – dodał Stefan Krajewski. Przypomniał przy tym swój wspólny wyjazd z klastrami na targi do Hanoweru: - Tam się okazało, że jeśli przychodzą przedstawiciele z innym branż, państw to są oni bardzo zainteresowani tym, czy dana firma ma wsparcie samorządów. Mamy nadzieję, że ta współpraca przyczyni się do większych wzrostów, większych wpływów z podatków i w końcu większego zatrudnienia młodych ludzi.

Sebastian Rynkiewicz z Klastra Obróbki Metali podkreślił, jak ważne dla przedsiębiorców jest to, że działalność gospodarcza jest obecna w dokumentach strategicznych województwa.

- To też przekłada się na konkretne działania, na naszym stanowisku w Hanowerze marszałek Krajewski mógł spotkać się z premierem Morawieckim w ramach Roku Polskiego, a marszałek Leszczyński został powołany jednomyślnie do rady klastra – wymieniał Sebastian Rynkiewicz. - Zapraszamy przedstawicieli samorządu do współpracy, bo otrzymujemy konkretne wsparcie: są środki z budżetu województwa, mamy tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki, środki z Domu Polski Wschodniej, wreszcie środki z RPO. Cieszy mnie to, że przeciętny eksport w Polsce wynosi 18 proc., w ramach klastrów kluczowych ta średnia wynosi 28 proc., a w naszym klastrze obróbki metali jest to ponad 40 proc. Z tego też względu bardzo więc się cieszymy, że jest już podpisana inteligentna specjalizacja naszego województwa. 

Drugi z sygnatariuszy – Wschodni Klaster Budowlany jest największy w Polsce i liczy 310 firm, z czego blisko 180 pochodzi z naszego regionu. Jak podkreślał w czwartek Tomasz Kozłowski, tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy jego członkowie wzięli  udział w ponad 50 targach.

-  I wszędzie promowaliśmy nasze województwo – mówi Tomasz Kozłowski. - Zależy nam na skutecznej promocji, to dla nas bardzo ważne, że współpraca z urzędem marszałkowskim układa się tak dobrze, bo mamy wielką szansę zbudować naprawdę wielką organizacje. Ta umowa pokazuje, że idziemy dobrą ścieżką, rozwijamy nasze przedsiębiorca. Branża budowlana ma się czym pochwalić, wdrażamy nowe produkty które staramy się sprzedać za granica. I jeśli będzie wsparcie to z pewnością osiągniemy sukces.

(mk)

facebook