Dodana: 27 listopad 2017 13:15

Zmodyfikowana: 27 listopad 2017 13:15

Petros Psyllos na New Europe 100

Laureat Podlaskiej Marki Roku 2017 - Petros Psyllos znalazł się na liście stu najbardziej innowacyjnych osób z Europy Środkowo-Wschodniej. Założył on Psyllosoft - firmę, która zajmować się ma rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji.

Ilustracja do artykułu Petros Psyllosm.jpg

New Europe 100 to lista liderów innowacji. Figurują na niej nazwiska osób ze świata technologii, startupów, biznesu, a także polityki. Laureaci to osoby pomysłowe, odważne i konsekwentne w swoich działaniach. Inicjatorem New Europe 100 jest Res Publica, we współpracy z Funduszem Wyszehradzkim, firmą Google i dziennikiem Financial Times.
Oficjalne ogłoszenie listy New Europe 100 odbyło się 23 listopada.  Znalazło się na niej 34 laureatów z Polski. 

Warto dodać, że studenci Politechniki Białostockiej na prestiżowej liście New Europe 100 gościli się już dwukrotnie. W 2014 roku był to Michał Grześ, w roku 2015 wyróżniono twórców Photona: Marcina Jokę i Michała Boguckiego. Wszyscy pracują dziś w jednej firmie, która opracowała i produkuje roboty edukacyjne do nauki programowania - Photony.

Petros Psyllos jest 23-letnim innowatorem o polsko-greckich korzeniach.  To laureat nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego - Podlaska Marka za Rok 2016, stypendysta Programu Odkrywcy Diamentów zainicjowanego przez Politechnikę Białostocką. "Mówiącą rękawicę", czyli swój pierwszy wynalazek, skonstruował jeszcze jako uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Kolejny - Neutrognet, także dedykował osobom z niepełnosprawnościami. Ale to MATIA - "sztuczne oko" informujące osobą niewidzącą o otaczających ją przedmiotach - zebrała najwięcej międzynarodowych nagród. W ubiegłym roku konstrukcja zdobyła wyróżnienia na targach wynalazczości we Francji oraz w Stanach Zjednoczonych. Petros Psyllos reprezentował Politechnikę Białostocką i Polskę podczas światowych finałów prestiżowego konkursu firmy Microsoft - Imagine Cup.  W marcu 2016 roku został laureatem konkursu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Najlepsi z najlepszych!". Amerykański Forbes uznał go za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów (poniżej 30. rż.: Forbes 30 Under 30) a Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce.


Lista New Europe 100

facebook