Dodana: 18 styczeń 2007 13:16

Zmodyfikowana: 18 styczeń 2007 13:16

Świeca gromniczna z wosku pszczelego wykonana ręcznie (Włodzimierz Kierejczuk)



Wytwarzaniem świec woskowych zajmowano się od zamierzchłych czasów. Czyniono to różnymi metodami i technologiami, ściśle chronionymi przez wytwórców. Ludzie trudniący się tym zajęciem pracowali przeważnie przy klasztorach, ze względu na ilość potrzebnych świec i wysoką cenę wosku.

Efektu palenia się świecy woskowej nic nie jest w stanie zastąpić. Paląca się świeca woskowa daje równy, piękny płomień, a knoty moczone w różnych substancjach pozwalają uzyskać płomień o różnych kolorach.

Pomysł wykonywania takich świec powstał z chęci podtrzymania tradycji rodzinnej. Sposób jej wykonywania jest unikalny nie tylko w skali naszego regionu, ale także kraju.

Do wykonania świec potrzebny jest dobry gatunkowo wosk pszczeli. Pozyskuje się go z przetopienia starych plastrów, odsklepin oraz wyciętych języków zbudowanych w ramkach pracy. Po przetopieniu i sklarowaniu wosku na łaźni wodnej jest on gotowy do wytwarzania produktu, jakim jest świeca. Niezbędne jest jeszcze przygotowanie odpowiednich knotów, wytwarzanych z bawełnianych nici. Po stworzeniu odpowiednich warunków w pomieszczeniu (właściwa temperatura) można przystąpić do wyrobu świec.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook